Sektörel rekabet, iş güvencesizliği ve satış hedefi baskısının satış görevlilerinin örgüt yararına etik olmayan davranışları üzerindeki etkisi
The effect of sectoral competition, job insecurity and sales target pressure on salespeople's unethical behavior for the benefit of the organization
  1. Tez No: 798880
  2. Yazar: TUĞBA ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ALNIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Örgüt yararına etik olmayan davranış (ÖYEOD), çalışanların örgütlerini korumak amacıyla yöneldikleri etik olmayan davranışlardır. Bu araştırmanın amacı, iş güvencesizliği, sektörel rekabet ve satış hedefi baskısının ÖYEOD üzerindeki etkilerine ışık tutmak, aynı zamanda, sektörel rekabetin iş güvencesizliği ve satış hedefi baskısı arasındaki ilişkilerini incelemektir. Bu kapsamda 300 satış görevlisine anket uygulanmıştır. Ankette bir satış görevlisinin etik olmayan davranışları ile ilgili kısa bir hikaye bulunmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre, satış görevlilerinin ÖYEOD'a yönelmelerini etkileyen temel faktörler; iş güvencesizliğinin alt boyutlarından olan iş güvencesi ve iş güvencesizliği ile satış hedefi baskısının alt boyutlarından olan hedef baskısıdır. Her üç değişkende ÖYEOD'lar üzerinde pozitif yönde etkiler sergilemektedir. Aynı zamanda, sektörel rekabet ile satış hedefi baskısının üç alt boyutu (zaman/hedef/kar) ile anlamlı bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Fakat satış hedefi baskısının alt boyutlarından olan kar baskısında daha yüksek bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unethical Pro-Organizational Behavior (UPB) is unethical behavior that employees engage in to protect their organizations. The purpose of this study is to shed light on the effects of job insecurity, sectoral competition and sales target pressure on UPB, as well as to examine the relationship between sectoral competition, job insecurity and sales target pressure. In this context, 300 salespeople were surveyed. The questionnaire includes a short story about a salesperson's unethical behavior. According to the results of the study, the main factors affecting salespeople's tendency towards UPB, are job insecurity and job insecurity, which are sub-dimensions of job insecurity, and target pressure, which is a sub-dimension of sales target pressure. All three variables exhibit the positive effects on UPB. At the same time, it was found that there is a significant relationship between sectoral competition and three sub-dimensions of sales target pressure (time/target/profit). However, it is concluded that there is a higher relationship in profit pressure, which is one of the sub-dimensions of sales target pressure.