Örnek cümlelerin Arapça dilbilgisi kurallarının anlaşılmasındaki rolü ve önemi
The role and importance of example sentences in understanding Arabic grammar rules
  1. Tez No: 798886
  2. Yazar: FIRAT AKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDER XHALEEL İSMAEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yüksek lisans çalışması ile ilgili seçilmiş olan bu konu yalnızca dil öğretiminde değil birçok konuda eğitim verilirken ve ayrıca örnekler verilerek pekiştirme durumunun göz önünde bulundurulmasından kaynaklı eksikliğe dikkat çekmeyi amaçlamıştır. Ayrıca bu eksiklik olmadığında ve çok sayıda örnekler verildiğinde konunun daha iyi bir şekilde zihinlerde kalıcı hale geleceği ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla Örnek Cümlelerin Arapça Dilbilgisi Kurallarının Anlaşılmasındaki Rolü Ve Önemi konusu seçilmiştir. Konu ile ilgili bilgiler hususunda araştırma yapılırken özellikle dilbilgisi ile ilgili yazılmış kaynaklar ile dil öğretimi konusunda yöntem tekniklerden bahsedilmiş olan makalelere göz atılmış ve bu kaynaklardan yararlanılmıştır. Dilbilgisi ile ilgili çokça eser ortaya konulmuş ve tamamında bu duruma gerekli hassasiyet gösterilmemiş olsa da çoğunda konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına çok sayıda örneğe yer verilmiştir. Ayrıca dil öğretiminde tecrübe sahibi olan değerli hocalarımız da derslerinde bu ayrıntıyı göz ardı etmeden derslerini işlemeyi tercih etmektedirler. Konu seçerken özellikle dilbilgisi ile ilgili çokça çalışma yapıldığını ve bu nedenle konu seçiminde genel anlamda dilbilgisini anlamadaki önemli noktalardan birinin örneklemeleri çokça yapmanın önemli olduğu gerçeğine vurgu yapmaya ve dikkat çekmeye çalışılmıştır. Çalışmayı yaparken ilgili kaynaklara göz atarak ve konunun önemine uygun olacak şekilde bir çalışma ortaya koymaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This topic, which was chosen about the master's study, aimed to draw attention to the lack of not only language teaching, but also considering the situation of reinforcement by giving examples while teaching many subjects. In addition, the Role and Importance of Example Sentences in Understanding the Rules of Arabic Grammar has been chosen in order to raise awareness that the subject will become more permanent in the minds when this deficiency is not present and many examples are given. While researching the information on the subject, especially the sources written about grammar and the articles about language teaching methods and techniques were examined and these sources were used. Many works on grammar have been put forward and although not all of them have been given the necessary sensitivity, many examples have been included in order to better understand the subject in most of them. In addition, our valuable teachers, who have experience in language teaching, prefer to teach their lessons without ignoring this detail in their lessons. It has been tried to emphasize and draw attention to the fact that when choosing a topic, there is a lot of work done especially on grammar, and for this reason, one of the important points in understanding grammar in general in topic selection is the fact that it is important to make a lot of examples. While doing the study, an effort was made to present a study in accordance with the importance of the subject by taking a look at the relevant sources.