Fraktal piyasa hipotezinin uluslararası piyasalarda MFDFA yöntemi ile test edilmesi
Testing the fractal market hypothesis in international markets with the MFDFA method
  1. Tez No: 798889
  2. Yazar: FARUK TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUĞAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı Fraktal Piyasa Hipotezini kripto para, emtia, döviz ve hisse senedi piyasaları için MFDFA yöntemi ile incelemektir. Bu doğrultuda her bir piyasayı temsilen iki değişken olmak üzere Bitcoin, Ethereum, ham petrol, altın, EUR/USD, USD/JPY, S&P 500 ve BIST 100 seçilmiş, 01.01.2018-19.12.2022 tarihleri arası günlük getirilerinin multifraktal yapısı incelenmiştir. Elde edilen bulgular finansal varlıkların multifraktal bir yapı sergilediği yönündeyken; Hurst üstelleri incelendiğinde Bitcoin, Ethereum, petrol ve BIST 100'ün uzun hafızaya, altın, EUR/USD, USD/JPY ve S&P 500'ün ise kısa hafızaya sahip olduğu söylenebilmektedir. Sonuçlar rassal yürüyüş sergilemeyen zaman serilerinin etkin olmadığını, Fraktal Piyasa Hipotezinin geçerli olduğunu göstermektedir. Multifraktallık derecesi döviz piyasasının düşük, kripto para ve emtia piyasasının ise yüksek çıkmıştır. Hisse senedi piyasası ele alındığında, S&P 500 düşük multifraktallık derecesine sahipken, BIST 100 değişkenler arasındaki en yüksek multifraktallık derecesine sahiptir. Multifraktal bir yapı sergileyen bu finansal varlıkların zaman serisi grafiklerinde birbirine benzer kalıpların olduğu, bu kalıpların farklı ölçeklerde tekrar ettiği sonucu elde edilmiştir. Bu finansal varlıkların geçmiş getirileri kullanılarak geleceği tahmin etmek ve anormal getiri elde ederek piyasayı yenmek mümkün olabilmektedir. Çalışmanın yatırımcılara fayda sağlamasının yanı sıra tek bir piyasaya odaklanan ve hipotezin MFDFA yöntemi ile sınandığı sınırlı çalışma barındıran literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the fractal market hypothesis with the MFDFA method for cryptocurrency, commodity, foreign exchange and stock markets. In this context, Bitcoin, Ethereum, crude oil, gold, EUR/USD, USD/JPY, S&P 500 and BIST 100 were selected to represent each market, and the multifractal structure of daily returns between 01.01.2018-19.12.2022 was analysed. The findings suggest that financial assets exhibit a multifractal structure. Hurst exponents reveal that Bitcoin, Ethereum, oil, and BIST 100 have long memory, while gold, EUR/USD, USD/JPY, and S&P 500 have short memory. The results show that time series that do not exhibit random walk are inefficient and the fractal market hypothesis is valid. The multifractality degree is low for the foreign exchange market and high for the cryptocurrency and commodity markets. Considering the stock market, S&P 500 has a low multifractality degree, while BIST 100 has the highest multifractality degree among the variables. The time series graphs of these financial assets, which exhibit a multifractal structure, show similar patterns that repeat at different scales. By using the past returns of these financial assets, it is possible to predict the future and beat the market by earning abnormal returns. In addition to benefiting investors, this study is expected to contribute to the literature, which focuses on a single market and has limited studies where the hypothesis is tested with the MFDFA method.