Aşı formülasyonlarında kullanılan herpes simpleks virüs 1 glikoprotein D ve/veya alüminyum adjuvanının nöroblastoma hücrelerinde apoptoz üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of herpes simplex 1 glycoprotein D and/or aluminium adjuvant used in vaccine formulations on apoptosis in neuroblastoma cells
  1. Tez No: 798909
  2. Yazar: DENİZ ARCA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLFET PINAR ERKEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Herpes simpleks virüsü (HSV), insanlarda çeşitli ciddi enfeksiyonlara neden olan ve önemli küresel sağlık sorunu oluşturan bir virüstür. Mevcut antiviral tedaviler sınırlıdır ve hiçbir tedavi virüsün tamamen elimine olmasını sağlamamaktadır. Etkili bir aşı oluşturmak için yapılan tüm çalışmalar yetersiz kalmıştır ve henüz etkili bir aşı geliştirilememiştir. Bu tez çalışması, aşı geliştirme stratejilerinde sıklıkla kullanılan oldukça önemli bir viral yüzey proteini olan HSV-1 gD'nin ve immün yanıtı arttırmak için aşı formülasyonlarında yaygın olarak kullanılan bir adjuvan olan alüminyum hidroksitin SH-SY5Y hücrelerinde apoptoz üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Alüminyum hidroksitin beyinde alüminyum birikmesi nedeniyle potansiyel nörotoksik etkileri hakkında ciddi endişeler bulunmaktadır. Bu çalışmada, ilgili moleküler yolları aydınlatmak için HSV-1 gD ve alüminyum hidroksite maruz bırakılan nöroblastoma hücrelerde anahtar apoptotik moleküller ve reaktif oksijen bileşikleri (ROS)'un düzeyleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar alüminyum hidroksit ve HSV-1 gD'nin tek başlarına ve kombine halinde uygulanması sonucunda artan ROS ve apoptoza yol açabileceklerine işaret etmektedir. Bu yönüyle bulgular, aşı geliştirmede aşı bileşenleri arasındaki etkileşimleri dikkate almanın önemini vurgulayarak, ROS üretimi ve apoptoz hakkında yeni bilgiler sunmaktadır. Çalışmadan elde edilen HSV-1 gD'nin anti-apoptotik bir viral protein olduğu yönündeki görüş ile çelişmektedir. HSV-1 gD ve alüminyum hidroksitin apoptoz yolakları üzerindeki gözlemlenen etkilerinin altında yatan moleküler mekanizmaların daha detaylı incelenmesi gereklidir ve bunların aşı gelişimi ve etkililiği üzerindeki etkilerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Herpes Simplex Virus (HSV) is a pathogen of significant global health concern, causing a variety of serious infections in humans. Existing antiviral treatments are limited and none ensure the complete elimination of the virus. Efforts to develop an efficacious vaccine have thus far proven inadequate, with no successful formulation to date. This thesis investigates the impact of HSV-1 gD, a pivotal viral surface protein frequently incorporated in vaccine development strategies, in conjunction with aluminum hydroxide, an adjuvant commonly used in vaccine formulations to amplify immune responses, on the induction of apoptosis in SH-SY5Y cells. Significant concerns arise regarding the potential neurotoxic effects of aluminum hydroxide due to the accumulation of aluminum in the brain. This study assesses the levels of critical apoptotic molecules and reactive oxygen species (ROS) in neuroblastoma cells exposed to HSV-1 gD and aluminum hydroxide in an effort to elucidate relevant molecular pathways. The data generated suggest that aluminum hydroxide and HSV-1 gD, independently or in combination, can stimulate an increase in ROS and apoptotic activity. In this context, these findings furnish novel insights into ROS production and apoptosis, underscoring the necessity of evaluating the interactions between vaccine components during vaccine development. This challenges the prevailing perception of HSV-1 gD as an anti-apoptotic viral protein, based on the findings of the study. Further scrutiny of the molecular mechanisms mediating the observed effects of HSV-1 gD and aluminum hydroxide on apoptotic pathways is mandated. Additional research is crucial to comprehend their implications on vaccine development and efficacy.