İntörn hekimlerin tükenmişlik durumları, akademik başarıları, eğitim ortamı algıları ve öğrenme yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of burnout levels, academic achievements, perceptions of the learning environment, and learning approaches of interns
  1. Tez No: 798910
  2. Yazar: NALAN AKTUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin (BEUNTF) intörn öğrencilerinde tükenmişlik durumu ile sosyodemografik özellikler arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Çalışma tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı tipte olup 01 Ocak 2022 ile 31 Mart 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Öğrencilerde akademik tükenmişliği değerlendirmek için Maslach Tükenmişlik Envanteri-Öğrenci Formu (MTE-ÖF), öğrenme yaklaşımları ve çalışma becerilerini değerlendirmek için Öğrenme Yaklaşımları ve Çalışma Becerileri Değerlendirme Ölçeği (ASSIST), eğitim ortamı ile ilgili algılarını değerlendirmek için Dundee Mevcut Eğitim Ortamı Değerlendirme Ölçeği Türkçe Formu (DREEM-TR) kullanılmıştır. Ölçekler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek doldurtulmuştur. Gruplar arası karşılaştırmalarda uygun istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. p değeri 0,05'in altında bulunduğunda gruplar arası farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu kabul edilmiştir. Eğitim gören 160 tane intörn öğrenciden 99 tanesi (%61.8) anketleri doldurmuştur. Çalışmamızda, erkek katılımcıların kadınlara göre daha duyarsızlaşmış oldukları görülmüştür. Buna karşın tükenmişlik ve başarısızlık hisleri bakımından kadın ve erkekler birbirlerinden ayrışmamışlardır. Akademik not ortalaması 3.3'ün altında olan katılımcılar MTE-ÖF'nun her üç alt başlığından daha olumsuz puanlar almışlardır. Okulda aldığı eğitimden memnun olmayan katılımcıların daha tükenmiş, daha duyarsız ve daha başarısız hissettikleri görülmüştür. DREEM-TR'ne göre öğretimle, eğitici ile ve öğrenme iklimi ile ilgili algı olumlu yönde bulunmuştur. Çalışmamızda, stratejik öğrenme yaklaşımını tercih eden öğrenciler daha az tükenmişlerdir. DREEM-TR toplam puan ortalaması düştükçe MTE-ÖF alt başlık puanları da düşmektedir. Araştırmanın bulguları alanyazınla uyumlu olarak katılımcıların akademik tükenmişlik düzeyleri ile eğitim ortamı algıları ve öğrenme yaklaşımlarının birbiri ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to determine the relation between the burnout status and sosciodemographical factors in the students beginning to the sixth year of education in Zonguldak Bülent Ecevit University School of Medicine (BEUNTF). This research is a single-centered cross-sectional descriptive study executed between 01 January 2022 and 31 March 2022. Maslach Burnout Inventory-Student Form (MBI-SF) was used to assess the burnout, Approaches and Study Skills Inventory for Students-Turkish (ASSIST) was used to assess the study skills and Dundee Ready Education Environment Measure-Turkish (DREEM-TR) was used to assess the students' perceptions about the educational environment. The questionnaires were filled in during a face to face interview. Appropriate statistical assessment methods were used for comparison of the study groups p values less than 0.05 were accepted as a statistically significant difference. Out of 160 sixth year medical students 99 (%61.8) filled in the study questionnaires. In the present study the male participants were found to be more depersonalized than females. However males and females did not differ about the emotional exhaustion and personal accomplishment subscale scores. Participants whose academic grade point average are under 3.3 scored poorer about all three subscale scores of MBI-SF. Participants who are not pleased about the education they recieved in the school scored more exhausted, more depersonalized and more unsuccessful. According to DREEM-TR subscale scores students' perceptions of learning, teachers and atmosphere were affirmative. Students who prefer strategic learning approach were found to be less emotinally exhausted. As the total DREEM-TR scores get lower, all of the subscale scores in MBI-SF gets poorer. The study findings are concomittant with the literature, the participants' academic burnout, perceptions of the educational environment and learning approaches were all found to be related to each other.