Gebelik dönemindeki kadınların yansıtıcı işlevsel becerilerinin ve bağlanma paterninin postpartum depresyon ve anne bebek etkileşimi ile ilişkisi
The relationship of reflective functional skills and attachment pattern of pregnancy women with postpartum depression and mother-baby interaction
- Tez No: 798923
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE VİSAL BUTURAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Postpartum Depresyon(PPD),annenin işlevselliği ve yaşam kalitesinde önemli bozulmalar ile birlikte yeni doğan ve tüm aile bireylerini de etkileyen ciddi bir ruh sağlığı problemidir. Annede oluşabilecek mortalite ile birlikte bebekte ortaya çıkabilecek komplikasyonların önlenmesi için PPD'nin erken tanınması ve tedavi edilmesi önemlidir. PPD'nin etiyolojisinde çeşitli biyolojik, hormonal ve psikososyal faktörler öne sürülmektedir. Bireyin kişiler arası ilişkilerinde etkili dinamiklerin de PPD gelişiminde etkili olduğu bilinmektedir. Kişinin kendisini ve ötekileri, sadece davranışlara ve onların görünen sonuçlarına göre değil, bu davranışların arkasında yatan zihinsel durumları (duygu, arzu, istek, inanç gibi) da göz önüne alarak değerlendirebilme becerisi olarak tanımlanan mentalizasyon kapasitesi ile ile bağlanma figürleriyle etkileşim sonucu ortaya çıkan bağlanma paternlerinin, güncel ilişkilerin niteliği için belirleyici olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada gebelik dönemindeki kadınların; mentalizasyon becerilerinin, prenatal bağlanma özelliklerinin ve yetişkin bağlanma biçimlerinin, postpartum depresyon ve anne bebek etkileşimi ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya kadın hastalıkları ve doğum kliniğine ayaktan izlem ve tedavi amacı ile başvuran 84 gebe kadın alınmıştır. Gebelik döneminde Sosyodemografik ve Klinik Değerlendirme Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Ebeveyn İçsel Düşünme İşlevselliği Ölçeği (EİDİO), Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II (YİYE) kullanılmıştır. Postpartum 2-8 hafta arasında ulaşılabilen 53 katılımcıya; Beck Depresyon Envanteri (BDE), Anne Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) uygulanmıştır. Çalışmamızın sonucunda; evlilik yaşının düşük olması, gebeliğin plansız olması, çocuk sayısının birden fazla olmasının gebelik dönemindeki depresyon riskini artırdığı saptanmıştır. Mentalizasyon kapasitesinin düşük olması ile güvensiz bağlanmanın alt tipleri olan kaygılı ve kaçınmacı bağlanma puanlarının yüksek olması, gebelerde atmış PPD riski ile ilişkili bulunmuştur. Doğum öncesi ve doğum sonrası olarak kategorize edilen gruplara göre regresyon analizi yapıldığında postpartum depresyonu en iyi yordayan faktörün mentalizasyon kapasitesi olduğu saptanmıştır. Mentalizasyon becerilerinin ve bağlanma biçimlerinin postpartum depresyon gelişiminde oynadığı rolün daha detaylı olarak belirlenmesi ve anne-bebek etkileşimi ile ilişkisinin anlaşabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Postpartum Depression (PPD) is a serious mental health problem that affects the newborn and all family members, along with significant deterioration in the functionality and quality of life of the mother. Early recognition and treatment of PPD is important in order to prevent complications that may occur in the baby along with the mortality that may occur in the mother. Various biological, hormonal and psychosocial factors have been suggested in the etiology of PPD. It is known that effective dynamics in the interpersonal relations of the individual are also effective in the development of PPD.The mentalization capacity, which is defined as the ability to evaluate oneself and others, not only according to the behaviors and their apparent results, but also by considering the mental states behind these behaviors (emotion, request, desire, belief), and the attachment patterns that emerge as a result of interaction with attachment figures. It is thought that it may be determinant for the quality of current relations. In this study, women during pregnancy; We aimed to investigate the relationship between mentalization skills, prenatal attachment characteristics, and adult attachment styles with postpartum depression and mother-infant interaction. 84 pregnant women who applied to the obstetrics and gynecology clinic for outpatient follow-up and treatment were included in the study. Sociodemographic and Clinical Evaluation Form, Beck Depression Inventory (BDI), Parental Internal Thinking Functioning Scale (EIDIO), Prenatal Attachment Inventory (PSI), Experiences in Close Relationships Inventory II (ERI) were used during pregnancy. 53 participants who could be reached between 2-8 weeks postpartum; Beck Depression Inventory (BDI), Mother-Infant Attachment Scale (ABBI), and Edinburgh Postpartum Depression Scale (EDSS) were administered. As a result of our study; It has been determined that low marriage age, unplanned pregnancy, and more than one child increase the risk of depression during pregnancy. Low mentalization capacity and high scores of anxious and avoidant attachment, which are subtypes of insecure attachment, were associated with the risk of PPD in pregnant women. When regression analysis was performed according to the groups categorized as prenatal and postnatal, it was determined that the factor that best predicted postpartum depression was mentalization capacity. More studies are needed to determine the role of mentalization skills and attachment styles in the development of postpartum depression in more detail and to understand their relationship with mother-infant interaction.