Gebelik sürecinin cinsel fonksiyon durumuna etkisi, anksiyete ve depresyon ile ilişkisi
The effect of the pregnancy period on sexual function status, its relationship with anxiety and depression
  1. Tez No: 613498
  2. Yazar: İLKNUR KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DENİZ SAYINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gebelik birçok fizyolojik, biyolojik, psikolojik ve sosyolojik değişikliklerin yaşandığı bir dönemdir. Cinsel yaşam da gebelik döneminde değişiklikler gösterir. Bu çalışma, gebelik sürecinin cinsel fonksiyon durumuna etkisini belirlemek, anksiyete ve depresyon ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılan kesitsel tipte bir çalışmadır.Araştırma, Eskişehir Büyükdere ve Şarhöyük Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yürütülmüştür. Araştırmanın yapılacağı ASM'lerin seçiminde; gebelere ulaşmak için işbirliği yapılabilecek, ulaşımı kolay ve il merkezinde bulunan birimler tercih edilmiştir. Çalışmaya alınan 1.trimestır gebeleriyle 2. ve 3.trimestırlarında da görüşülmüş ve veri toplama formları yüz yüze görüşme yöntemiyle doldurulmuştur. Veri toplama aracı olarak; Anket Formu, Kadın Cinsel Fonksiyon Sorgulama İndeksi (IFSF), Golombock-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Beck Depresyon Envanteri (BDE) kullanılmıştır. Veriler, 01.05.2013 - 01.05.2014 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmaya alınacak olan en az 90 gebeyi belirlemek için güç analizi yapılmıştır. Çalışma ASM' de takipli olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden gebeler ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 21,0 paket programı kullanılmıştır.Gebelere her 3 trimestırlarında da uygulanan Anket Formuna göre; gebelik öncesi sürecinizle gebelik sürecinizi kıyasladığınızda cinsel yaşamınızda etkilenme var mı sorusuna gebelerin % 60'ı evet yanıtını vermiştir. Gebelerin trimestırları arttıkça cinsel ilişkide bulunma sıklığının azaldığı saptanmıştır. Gebelere uyguladığımız IFSF' na göre cinsel disfonksiyon puanı 1. trimestırda 32.89±8.38, 2. trimestırda 26.07±8.90, 3. Trimestırda 21.64±9.81 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda gebelik haftası ilerledikçe kadınlarda cinsel doyum bozukluğunun da anlamlı şekilde arttığı belirlenmiştir. Gebelerin her trimestırında uygulanan Beck Anksiyete Ölçeğinin istatistiklerine göre kadınlarda 1. trimestırda 9,67, 2. trimestırda 14,92, 3. trimestırda 19,36 ortalama ile trimestır artışıyla doğru orantılı olarak artan anksiyete değerleri saptanmıştır. Gebe kadınlarda trimestırlar arası Beck Depresyon Ölçeğinden alınan puanlar arasında fark olup olmadığına bakılmış ve trimestır artışıyla birlikte depresyon ölçeği puanlarında da artış olduğu görülmüştür.Gebelerde cinsel yaşamın trimestır artışıyla birlikte daha çok etkilendiği, cinsel disfonksiyon, anksiyete ve depresyon görülme oranının arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The pregnancy is a period that various physiologic, biological, psychologic and sociological alterations are experienced. The sex life also differs in the pregnancy period. This working is a cross-sectional study carried out for determining the sexual function status of pregnants and examining the relation of anxiety and depression.This research was carried out in Eskisehir Buyukdere and Sarhoyuk Family Health Centers (FHC). It was preferred the units being in city center, having the feature of easy access and being in cooperation for reaching to the pregnants while selecting FHC's in which this research was going to be realised. It was meet with the pregnants being in first trimester whom were taken into this research, also in second and third trimesters, besides the data collection forms were filled up with the method of face to face meeting. As the data collection tool, it was used the survey form, Inquiry Index of Woman Sexual Function, Golombock-Rust Sexual Satisfaction Scale, Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI). The datas were collected with the dates between 01.05.2013 - 01.05.2014. The power analysis was made for determining 90 pregnants at least to be taken into research. This study was performed wıth the pregnants being followed in FHC and willing to participate in this studying. IBM SPSS 21,0 packaging software was used for evaluating the datas.According to survey form applied to the pregnants also in their every 3 trimesters, for the question " Is there any effect in your sex lives when comparing your period of prepregnancy with your period of pregnancy, 60% of pregnants gave the answer as yes. It was determined that the frequancy of having intercourse decreased when the trimester period of pregnants increased. According to IFSF being executed to the pregnants, it was found that the existence of sexual disfunction was 32.89+/-8.38 in first trimester, 26.07+/-8.90 in second trimester and 21.64+/-9.81 in third trimester. It was also determined that the more the week of pregnancy increased, the more the disfunction of sexual satisfaction in womens significantly increased. According to the statistics of Beck Anxiety Scale applied in every trimester of pregnants, it was specified that the anxiety values increasing in direct proportion with the proceeding of trimester such as 9,67 in 1.trimester, 14,92 in 2.trimester and 19,36 in 3.trimester in women. It was seen whether there was any difference among the scores obtained from the scale of Beck depression between trimesters in pregnant women and thusly found that there was an increase in the scores of depression scale with the rising of trimester.Consequently, the sex lives in pregnants are mostly affected with the increasing of trimesters and it is accordingly found that the incidence rate of sexual disfunction, anxiety and depression is also increased.