Kapadokya bölgesi ignimbiritlerinin muhtemel kaynak bölgelerinin manyetik hassasiyet anizotropisi (AMS) yöntemiyle tespit edilmesi
Determination of the possible source area of cappadocian ignimbrites by using anisotropy of magnetic susceptibility (AMS) method
  1. Tez No: 798945
  2. Yazar: GÖKHAN ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AYDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 453
Özet
Kapadokya ignimbiritleri, Neojen boyunca süre gelen volkanizma sonucu yerleşim bulan ve Orta Anadolu'da büyük alanları kaplayan ignimbiritlerdir. Bu ignimbirilerin kaynak alanlarına ilişkin yapılmış olan bazı çalışmalar bulunsa da kaynak alanlarına ilişkin gizem sürmektedir. Bu gizemi ortadan kaldırmak ve ignimbiritlerin olası kaynak alanları belirlemek için geleneksel volkanolojik yöntemlerin yanı sıra manyetik hassasiyet anizotropisi yöntemi (AMS) kullanılmıştır. İgnimbiritlerin manyetik hassasiyetini kontrol eden bileşenlerin türleri EDS çalışmaları ile belirlenmiştir. Manyetit, titanomanyetit, ilmenit gibi Demir oksit minerallerinin manyetikleşmeyi kontrol eden ana bileşenler olduğu, biyotit, piroksen gibi minerallerinde örneklerin manyetik desenlerinin oluşmasında etkin olduğu tespit edilmiştir. 1293 adet alınan yönlü karot örneğinden toplam 23274 manyetik ölçüm gerçekleştirilmiş, AMS parametreleri belirlenmiş, AMS elipsoitleri oluşturulmuş ve ignimbirtilerin manyetik özellikleri ortaya çıkarılmıştır. AMS yöntemi kullanılarak ignimbiritlerin akış yönleri belirlenmiş, piroklastik akışların vadi içlerinde izlediği yol bu yöntemle açık bir şekilde ortaya konmuştur. AMS yönteminden elde edilen akış yönleri ile birlikte, ignimbiritlerin yayılımları, ii geri düşme ürünleri içerisindeki pomzaların ve litiklerin eş tane boyu dağılım haritaları, geri düşme ürünlerinin kalınlıkları, akıntı birimi içerisindeki tanelerin yönlenmesi gibi sonuçlar ile birleştirilerek ignimbiritler için olası kaynak alanları önerilmiştir. Kavak ignimbiriti için“Çardak Kalderası”, Zelve ignimbiriti için Acıgöl bölgesi, Sarımadentepe ignimbiriti için“Çardak Kalderası”, Gördeles ignimbiriti için“Güzelyurt Kalderası”, Kızılkaya ignimbiriti için Orhanlı bölgesi ve Valibabatepe ignimbiriti için Koçdağ Kalderası olası kaynak alan olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kapadokya ignimbrites are pyroclastic rocks that have settled as a result of volcanism throughout the Neogene and cover large areas in Central Anatolia. Although some studies have been made regarding the source areas of these ignimbrites, the mystery of their source areas remains. To solve this mystery and determine the possible source areas of the ignimbrites, traditional volcanological methods as well as the anisotropy of magnetic susceptibility method (AMS) have been used. The types of components controlling the magnetic susceptibility of the ignimbrites have been determined by EDS studies. It has been determined that the main components controlling magnetization are iron oxide minerals such as magnetite, titanomagnetite, ilmenite, and that biotite and pyroxene minerals are effective in forming the magnetic patterns of the samples. 23274 total magnetic measurements were taken from 1293 directional core samples, AMS parameters were determined, AMS ellipsoids were created, and the magnetic properties of the ignimbrites were revealed. The flow direction of the ignimbrites was determined by using the AMS method, and the path of the pyroclastic flows in the iv valleys was clearly revealed by this method. Along with the flow direction obtained from the AMS method, the dispersal of the ignimbrites, the grain size distribution maps of the pumices and lithics in the fallout products, the thickness of the fallout products, and the orientation of the particles in the flow unit were combined to propose possible source areas for the ignimbrites. The Çardak Caldera was proposed as a possible source area for the Kavak Ignimbrite, the Acıgöl region for the Zelve Ignimbrite, the Çardak Caldera for the Sarımadentepe Ignimbrite, the Güzelyurt Caldera for the Gördeles Ignimbrite, the Orhanlı region for the Kızılkaya Ignimbrite, and the Koçdağ Caldera for the Valibabatepe Ignimbrite.