Nükleer santrallerin yatırım maliyetleri ve yatırım maliyetinin seviyelendirilmiş elektrik maliyetine etkisi
Investment costs of nuclear power plants and the effect of investment costs on the levelized cost of electricity
  1. Tez No: 798973
  2. Yazar: MERYEM ERAT ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KOCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Nükleer Mühendislik, Economics, Energy, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin amacı, nükleer santrallerden üretilen elektriğin birim maliyetinde (LCOE) en büyük paya sahip olan yatırım maliyetlerini etkileyen faktörler üzerine kurulan farklı senaryolar ile bu faktörlerin yatırım maliyetine ve LCOE'ye olan etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada, nükleer santrallerin toplam yatırım maliyetinin ana unsuru olan finansman maliyeti (inşaat sırasındaki faiz) incelenmiştir. Bu unsuru etkileyen faktörlerin inşaat süresi ve takvimi, iskonto oranı ve enflasyon olduğu belirlenmiştir. Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesinin toplam yatırım maliyeti Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi Nihai Çevresel Etki Değerlendirme Raporu ve ilgili kaynaklardan alınan veriler ile yukarda sıralanan faktörlere göre bir Excel modeli oluşturularak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlarla inşaat sırasındaki faizin toplam yatırım maliyetine etkisi ve toplam yatırım maliyetinin LCOE'ye olan etkileri değerlendirilmiştir. Toplam yatırım maliyetinin ve inşaat sırasındaki faizin toplam yatırım maliyeti içindeki payının ve toplam yatırım maliyetinin LCOE'deki payının inşaat süresine, borçlanma faizine ve dolayısıyla nakit akışlara uygulanan iskonto oranına ve enflasyona oldukça duyarlı olduğu gözlemlenmiştir. En yüksek LCOE değeri 113,77 USD/MWh, inşaat sırasındaki faizin toplam yatırım maliyeti içindeki payının en yüksek değeri %19,67 ve toplam yatırım maliyetinin LCOE'deki payının en yüksek değeri %85,63 olarak hesaplanmıştır. İnşaat sırasındaki faizin toplam yatırım maliyeti içinde hesaplanan payı ve toplam yatırım maliyetinin LCOE'de hesaplanan payının literatürde verilen verilerle uyumlu olduğu değerlendirilmiştir. LCOE, 2020 yılında başlayan Covid-19 Pandemisinin ekonomik etkilerinin (enflasyon artışı) göz önünde bulundurulduğu senaryoda en yüksek değerine ulaşmıştır. Bu senaryonun analizi kapsamında“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti'nde Akkuyu Sahası'nda Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma”da 123,5 USD/MWh olarak belirlenen LCOE değeri 113,77 USD/MWh olarak hesaplanmıştır. (Ünite 1 ve Ünite 2'nin ortalamasıdır).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to assess different scenarios based on the factors affecting investment costs, which have the largest share in the unit cost (LCOE) of electricity produced from nuclear power plants, and the effects of these factors on the investment costs and LCOE. In this study, the financing cost (interest during construction), which is one of the main cost elements of the total investment cost of nuclear power plants, were examined. It was determined that the factors affecting this cost element were the construction period and schedule, discount rate, and inflation. The total investment cost of the Akkuyu Nuclear Power Plant Project was analyzed as a case study according to the factors listed above by creating an Excel model using data obtained from the Akkuyu Nuclear Power Plant Project Final Environmental Impact Assessment Report and relevant references. Based on the results obtained, the effect of the interest during the construction on the total investment costs and the effects of the total investment costs on the LCOE were evaluated. It has been observed that the total investment cost, the share of the interest during construction in the total investment cost, and the share of the total investment cost in the LCOE are quite sensitive to the construction period, the interest rate for debts, and therefore to the discount rate applied to the cash flows, and inflation. It is found that the highest value of LCOE is 113.77 USD/MWh, the share of interest during construction in the total investment costs is 19.67%, and the share of the total investment cost in the LCOE is 85.63%. The calculated share of the interest during construction in the total investment cost and the share of the total investment costs in the LCOE are comparable to the data provided in literature. The largest raise in the LCOE was observed in the scenario that considers the economic impact of the Covid-19 Pandemic. According to the analysis conducted for this scenario, the LCOE, pre-defined as 123.5 USD/MWh in the“Agreement between the Government of the Republic of Turkey and the Government of the Russian Federation on Cooperation in Relation to the Construction and Operation of a Nuclear Power Plant at the Akkuyu Site in the Republic of Turkey”, was calculated as 113.77 USD/MWh (as an average of Unit 1 and Unit 2).