Scene of transformation of urban space, politics, negotiations, communalities, and interactions: The case of independent theaters in Ankara and Istanbul
Kentsel mekanın değişimi, siyasetler, müzakereler, ortaklıklar ve etkileşimler sahnesi: İstanbul ve Ankara'daki bağımsız tiyatro grupları örneği
  1. Tez No: 798999
  2. Yazar: ZEYNEP BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN TOKLUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Türkiye'de tiyatro bir gösterim sanatı olarak erken cumhuriyet döneminden itibaren ödenekli tiyatroların hakimiyeti ile varlığını sürdürürken, özellikle 1950'lerin sonlarından itibaren özel/ödeneksiz tiyatrolar da alana dahil olmaya ve kurumsal bir yapı kazanmaya başlar. Ülkenin değişen sosyo-ekonomik iklimi, 1990'ların başında ve daha da çok 2000lerde farklılaşan, çoğullaşan bir tiyatral alan ortaya çıkarır. Bu alan çoğunlukla konvansiyonel tiyatro mekanları dışında az sayıda seyirciye ekonomik sınırlılıklar içinde üretim yapan, yeni mekansallıklara ve karşılaşmalara imkan sunan, farklı sahne dilleri ve çoğul anlatım biçimleri ortaya koyan topluluklardan oluşmaktadır. Gündelik hayat pratikleri içinde küçük bir yer işgal ettiği düşünülse de, özellikle İstanbul ve Ankara'da sayıları gün geçtikçe artan bağımsız tiyatro toplulukları, üyeleri, üretim biçimleri, şehir hayatı ve toplumsal olaylarla kurdukları ilişki gibi pek çok katman üzerinden sosyolojik bir bakışla incelenmeye değer bir görünüm arz etmektedir. Bu çalışma, 2010'lu yıllardan itibaren dönüşüm gösteren tiyatro alanında üretim yapan bağımsız tiyatro gruplarını oluşturan tiyatro üreticilerini, yapımları ve üretim yapılan mekanları ve bu grupların sosyal ve ekonomik alanla olan bağlantılarını incelemeyi amaçlar. Bununla birlikte, çalışma İstanbul ve Ankara'da kurulan ve bu şehirlerin seyircileri için yeni bir deneyim alanı yaratan bağımsız tiyatroların yeni bir politik anlam, yeni bir kamusal alan ve yeni bir kent kültürü anlayışı yaratmadaki rolünü ve konumunu anlamayı hedefler.
Özet (Çeviri)
Subsidized theater groups have dominated the theatrical field in Turkey from the early republican period. However, from the late 1950s, private/non-subsidized theatrical groups have also begun to develop an institutional structure. Early in the 1990s and more so in the 2000s, the country's shifting socioeconomic conditions led to a divergent and pluralized theatrical landscape. Most theater practitioners nowadays produce plays for smaller audiences in unconventional theatrical venues, offering their audiences a variety of artistic languages, different means of expression, as well as novel spatiality and encounters. Although these theater companies seem to appear to play a minor role in daily life, particularly in Istanbul and Ankara, it is worthwhile to examine them from a sociological perspective, through a wide range of layers including the rising number of independent theater groups, their members, the production styles, their position in urban life, and their connectedness to social phenomena. Accordingly, this study examines how the theater industry has changed since the 2010s, as well as the individuals who make up these independent theater companies, the plays they produce, and the venues in which they do it. In this framework, how independent theaters founded in Istanbul and Ankara since the mid-2000s have turned into a new experience area, and new public space for local urban audiences will be discussed. The dissertation also attempts to comprehend how such theater groups contributed to the development of new political meaning and a new understanding of urban culture.