Hekimin tıbbi müdahaleden kaynaklanan tazminat sorumluluğu
Physician's compensation liability resulting from the medical intervention
  1. Tez No: 799000
  2. Yazar: AYSU YENİDÜNYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM DİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tıp biliminin gelişmesi, hekime olan güvenin artmasına ve buna bağlı olarak hastaların da hekime başvurma oranının artmasına sebep olmuştur. Bu durum, 'hekimin uyguladığı tıbbi müdahaleden kaynaklanan sorumluluğu' konusunu da gündeme getirmiştir. Çalışmamızın konusu özel hukuk çerçevesinde hekimin tıbbi müdahaleden kaynaklanan tazminat sorumluluğunun incelenmesidir. Çalışmamızda üç ana bölüm yer almaktadır. İlk bölümde hukuka uygun tıbbi müdahalenin şartlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, hekimin hukuki sorumluluğunun kaynakları, sözleşmesel sorumluluk ve sözleşme dışı sorumluluk kapsamında ayrı ayrı irdelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde, hekimin tazminat sorumluluğu ve tazminat davalarında yargılama usulü ele alınmıştır. Çalışmamızda konunun sınırlandırılabilmesi amacıyla, hekimin özel hukuk kapsamında sorumluluğu incelenmiş olup, idari, cezai ve disiplin sorumluluğu kapsam dışı bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of medical science has led to an increase in the trust in physicians, and accordingly, the rate of patients applying to physicians has increased. This situation has also brought up the issue of 'the liability of the physician resulting from the medical intervention applied'. The subject of our study is the examination of the compensation liability of the physician resulting from medical intervention within the framework of private law. Our study consists of three main sections. In the first section, the conditions for a legal medical intervention are discussed. In the second section, the sources of the physician's legal liability are examined separately under contractual liability and non-contractual liability. In the third and final section, the physician's compensation liability and the procedural rules in compensation lawsuits are discussed. In order to limit the scope of the subject in our study, the physician's liability within the framework of private law has been examined, and administrative, criminal and disciplinary liabilities have been excluded.