HIV ile yaşayan bireylerde serum iskemi modifiye albümin ile score kategorilerinin ilişkisi
The relationship between serum ischemia modified albumin and score categories in individuals living with HIV
  1. Tez No: 799008
  2. Yazar: ZEKİYE HAKSEVEN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN İNCECİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kronik bir hastalık olarak anılmaya başlanan Human Immunodefiency Virus (HIV) enfeksiyonu birçok sistemi etkileyerek renal, pulmoner, metabolik, kardiyovasküler hastalık (KVH) ve malignite prevalansını artırmaktadır. Bunlar içerisinde KVH morbidite ve mortaliteyi artıran önemli nedenlerden biridir. Genel topluma göre 1,5-2 kat artmış olan KVH riskini değerlendirmek önemlidir. Ancak yapılan çalışmalarda mevcut KVH risk algoritmalarının HIV ile yaşayan bireylerde KVH riskini olduğundan daha az tahmin ettiği bildirilmiştir. HIV enfeksiyonu belirgin oksidatif strese neden olarak reaktif oksijen türlerini arttırır ve antioksidan kapasiteyi azaltır. Biz çalışmamızda iskemi ve oksidatif stresle ilişkili olan serum iskemi modifiye albümin (sİMA) biyobelirtecini HIV ile yaşayan bireylerde değerlendirdik. KVH risk algoritmalarından olan Sistematik Koroner Risk Değerlendirmesi (SCORE) kategorileriyle sİMA düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç yöntem: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp merkezi etik kurulundan onay alındıktan sonra 60 HIV ile yaşayan bireyle 25 tane sağlıklı gurup çalışmaya dahil edildi. Hastaların enfeksiyon polikliniğinde genel muayene ve tetkikleri yapıldı. Alınan kanlar sİMA çalışmak için -80 derecede saklandı. Saklanan kanlar daha sonra biyokimya laboratuvarında ELİSA yöntemi ile çalışıldı ve sonuçlar yazıldı. Her hastanın KVH risk oranı European Association of Preventive Cardiology (EAPC) derneğinin internet sitesinde HEARTSCORE sistemi ile hesaplandı ve yazıldı. Bulgular: Kontrol ve vaka grubu arasında hastaların yaş, cinsiyet dağılımı, bel çevresi, BKI değeri, sigara kullanımı ve sistolik kan basıncı anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Vaka grubunda HDL değeri kontrol grubundan anlamlı (p3000 oranı ve IMA değeri kontrol grubundan anlamlı (p3000 grubunda, IMA3000 grubunda orta-yüksek SCORE risk oranı IMA3000 grubunda vaka grubu orta-yüksek SCORE risk oranı IMA3000 ve IMA0.05) farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Human Immunodefiency Virus (HIV) being referred to as a chronic disease, increases the prevelance of renal, pulmonary, metabolic and cardiovascular diseases (CVD) and malignancy by affecting many systems. CVD is one of the important causes that increase morbidity and mortality. It is important to evaluate the CVD risk, which is 1.5-2 times higher than the general population. However, studies have reported that current CVD risk algorithms underestimate CVD risk in individuals with HIV. HIV infection increases reactive oxygen species and decreasing antioxidant capacity by causing the significant oxidative stress. In our study, we evaluated the serum ischemia modified albumin (sIMA) biomarker, which is associated with ischemia and oxidative stress, in individuals with HIV. We aimed to investigate whether there is a significant relationship between the Systematic Coronary Risk Assessment (SCORE) categories, which is one of the CVD risk algorithms, and sIMA levels. Materials and Method: 60 individuals with HIV and 25 healthy individuals were included in the study after approval from the ethics committee of Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center. The physical examination and medical analysis of the patients were performed in the infection polyclinic. The bloods taken were stored at -80 degrees for sIMA analysis. The stored blood samples were studied with the ELISA method in the biochemistry laboratory and the results were registered. The CVD risk ratio of each patient was calculated and written down by using the HEARTSCORE system on the website of the European Association of Preventive Cardiology (EAPC). Findings: Age, gender distribution, waist circumference, BMI value, smoking usage and systolic blood pressure of the patients did not differ significantly between the control and case groups (p>0.05). HDL value in the case group was significantly (p3000 ratio and IMA value in the case group were significantly (p3000 group, the HDL value was significantly (p3000 group, the moderate-high SCORE risk ratio was significantly (p0.05) between those with IMA>3000 and IMA