Yazılım bakımı sözleşmesine vekâlet hükümlerinin uygulanması
Application of the provisions of mandate contract to the software maintenance contract
- Tez No: 799036
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Yazılım bakımı sözleşmesi, kanunda düzenlenmeyen, atipik bir sözleşmedir. Yazılımcının yazılımın bakımını yaparken hata düzeltme, destek, güncelleme ve geliştirme borçlarına karşın, sözleşmenin diğer tarafı olan müşteri yalnızca bir ücret ödemeyi borçlanır. Bu sözleşme, Türk hukukunda BK m. 502/II hükmünün kapsamına girer ve vekâlet hükümlerine tabidir. Buna karşın vekâlet hükümlerinin bu sözleşme ilişkisine nasıl ve ne ölçüde uygulanabileceği önem arz eder. Bu açıdan vekâlet hükümlerinin kanunda düzenlenmeyen işgörme sözleşmelerine uygulanmasının tarihî ve karşılaştırmalı hukuk bakış açısıyla incelenmesi gerekmiştir. Bu yüzden, İsviçre ve Türk hukuklarına özgü bir düzenleme olan vekâlet hükümlerinin kanunda düzenlenmeyen işgörme sözleşmelerine uygulanması yazılım bakımı sözleşmesi örneğinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A software maintenance contract is an innominate contract that is not regulated by law. While the software developer is responsible for error correction, support, updates, and developments, the other party to the contract, the customer, is only obliged to pay a fee. This contract falls within the scope of Article 502/II of the Turkish Civil Code and is subject to provisions of mandate law. However, it is important to examine how and to what extent the provisions of mandate can be applied to this contractual relationship. Therefore, the application of provisions of mandate contract to non-regulated contracts for services, viewed from a historical and comparative legal perspective, has been examined in the context of a software maintenance contract.