Kaynak kod Escrow Sözleşmesi
Source code Escrow Agreement
  1. Tez No: 820246
  2. Yazar: KAAN DEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLŞAD KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Escrow sözleşmesi, kökenini Anglosakson hukukundan alan, teminat amaçlı bir sözleşmedir. Bu sözleşme, önceden yaptıkları bir sözleşmenin yerine getirilmesini teminat altına almak isteyen tarafların, bu sözleşme ilişkisine yabancı üçüncü kişi konumundaki escrow aracısı ile akdettiği, özellikle escrow aracısına verilen talimatları içeren, talimatlarda yer alan önceden belirlenmiş koşulun gerçekleşmesi halinde devralana teslim edilmek üzere, bir şeyi (kıymetli evrak, tapu senedi veya herhangi bir taşınır) escrow aracısına tevdi ettiği, escrow aracısının da, kendisine verilen talimatlar çerçevesinde, belirlenen koşulun gerçekleşmesi halinde kendisine tevdi edilen şeyi devralana teslim etmeyi taahhüt ettiği çok tarafa borç yükleyen isimsiz bir sözleşmedir. Kaynak kod escrow sözleşmesi ise, yazılım sahibi ile kullanıcı arasında akdedilen yazılım lisans sözleşmesinde veya ayrı bir sözleşmede yer alan yazılımın destek, bakım ve güncelleme yükümlülüğünün yerine getirilmesini teminat altına almak amacıyla akdedilen, escrow sözleşmesinin bir türüdür. Bu sözleşmede, escrow aracısına tevdi edilen şey, sözleşme konusu yazılımın kaynak kodu ve ilgili dokümanlarıdır. Tarafların önceden belirledikleri teslim koşulunun gerçekleşmesi halinde, escrow aracısına tevdi edilen kaynak kod ve ilgili dokümanlar, yazılımın bakımının ve güncellenmesinin gerçekleştirilmesi için escrow aracısı tarafından kullanıcıya teslim edilir. Bu kapsamda, kaynak kod escrow sözleşmesi, yazılım sahibi ile kullanıcı arasında önceden yapılmış bir yazılım lisans sözleşmesi çerçevesinde kullanıma sunulan yazılımın kaynak kodunun escrow aracısına tevdi edildiği, escrow aracısının, taraflarca belirlenen bazı koşulların gerçekleşmesi halinde söz konusu kaynak kodu kullanıcıya teslim etmeyi üstlendiği, kullanıcı veya yazılım sahibinin da escrow aracısına para ödemekle yükümlü olduğu, teminat amacıyla akdedilen, çok tarafa borç yükleyen isimsiz bir sözleşme olarak tanımlanabilir. Çalışmamızda, kaynak kod escrow sözleşmesinin tarihçesi, tanımı, hukuki niteliği, tarafların yükümlülükleri ve sözleşmenin sona ermesi hususları açıklanmış ve mezkûr sözleşme, benzer diğer sözleşmelerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The escrow agreement is a contract of guarantee derived from Anglo-Saxon law. This contract is entered into between parties who seek to secure the fulfillment of a previous contract, with the involvement of an escrow agent acting as a foreign third party in the contractual relationship. The contract involves instructions given to the escrow agent, and in the event that a predetermined condition specified in the instructions is met, the item (such as valuable documents, title deeds, or any movable property) is delivered to the recipient. The escrow agent undertakes to deliver the item to the recipient upon the fulfillment of the specified condition, as instructed. The escrow agreement is an innominate contract that imposes obligations on multiple parties. The source code escrow agreement, on the other hand, is a type of escrow agreement entered into to secure the performance of the support, maintenance, and updating obligations of software, as stipulated in a software license agreement between the software owner and the user or in a separate agreement. The item entrusted to the escrow agent in this agreement is the source code of the software in question and the relevant documentation. In the event that the predetermined delivery condition, determined by the parties in advance, is met, the escrow agent delivers the entrusted source code and documentation to the user for the purpose of maintaining and updating the software. In this context, the source code escrow agreement can be defined as an innominate contract of guarantee, where the source code of the software, made available to the user under a previously executed software license agreement between the software owner and the user, is entrusted to the escrow agent. The escrow agent assumes the obligation to deliver the source code to the user upon the fulfillment of certain specified conditions, and the user or software owner is obligated to pay the escrow agent as part of the guarantee.In this study, the historical background, definition, legal nature, obligations of the parties, and termination provisions of the source code escrow agreement have been elucidated, and the aforementioned agreement has been compared with other similar contracts.