Şeyhülislam İshak Efendi Divanı tahlili
Analysis of the Şeyhülislam İshak Divan
- Tez No: 799048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Şeyhülislam İshak Efendi, 18. yüzyılda yaşamış bir devlet adamı ve şairdir. Şiirlerinde, Sultan III. Ahmet döneminin sosyal hayatının izlerini görmek mümkündür. Divan şiirinin geleneksel anlayışı içinde şiirler yazmıştır. Eserinin tahlil çalışması yapılırken, eseri doktora tezi olarak çalışan Muhammet Nur DOĞAN'ın Lale Devri Şairi Şeyhülislam İshak ve Divanı adlı çalışmasından yararlanılmıştır. Tezin“Giriş”bölümünde 18. yüzyılın genel durumu, şairin hayatı ve edebi kişiliği hakkında bilgi verilmiştir. Tahlil çalışmamız dört temel bölüm üzerine oluşturulmuştur. Bu bölümler“Din ve Tasavvuf”,“Toplum ve Topluma Ait Unsurlar”,“İnsan”ve“Tabiat”şeklindedir. Tahlil kısmında, şairin anlam dünyasının şiirdeki yansımaları tespit edilmeye çalışılmıştır. Şiirlerde tespit edilen unsurlar, daha önceden hazırlanmış tahlil çalışmalarından faydalanılarak sınıflandırılmıştır. Bu çalışmayla Şeyhülislam İshak Efendi'nin şair kimliği ve şiir anlayışı ortaya çıkarılmıştır
Özet (Çeviri)
Şeyhülislam İshak Efendi is a statesman and poet who lived in the 18th century. In his poems, he is possible to see the traces of the social life of Sultan III. Ahmet period. He wrote poems in the traditional understanding of Divan poetry. While analyzing his work, the study of Muhammet Nur DOĞAN, whose work is a doctoral thesis, called the Lale Devri Şairi Şeyhülislam İshak ve Diwan was used. In the“Introduction”section of the thesis, information is given about the general situation of the 18th century, the poet's life and literary personality. Our assay is built on four main parts. These sections are“Religion and Sufism”,“Society and Elements of Society”,“Man”and“Nature”. In the analysis part, the reflections of the poet's semantic world in the poem were tried to be determined. The elements identified in the poems were classified by making use of previously prepared analysis studies. With this study, the poet identity and poetry understanding of Şeyhülislam İshak Efendi has been revealed.