Non- steroid anti-inflamatuar ilaçlarla alevlenen hava yolu hastalığının fenotiplendirilmesi
Phenotyping of NSAID exacerbated respiratory disease
- Tez No: 957498
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU DAMADOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Göğüs Hastalıkları, Allergy and Immunology, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Non-steroid Anti-inflamatuar İlaçlarla Alevlenen Hava Yolu Hastalığı (NERD), astım ve/veya nazal polipli kronik rinosinüziti (KRS) olan hastalarda görülen, solunum yollarında kronik eozinofilik inflamasyon ile karakterize bir hastalıktır ve semptomlar aspirin de dahil olmak üzere NSAİİ kullanımı sonrası şiddetlenir. NERD hastalarında yapılan son araştırmalar klinik prezentasyonunun önemli bir heterojenite gösterdiğine dikkat çekmekle birlikte, hastalığın tanı ve yönetimini kolaylaştıracak fenotiplendirme ile ilgili yeterli araştırma mevcut değildir. Bu çalışma, NERD'ün inkomplet ve psödoformlarını da kapsayarak NERD fenotiplerini tanımlamayı amaçlanmıştır. Ocak 2013 ile Aralık 2023 tarihleri arasında kliniğimize başvuran NSAİİ hipersensivite/aşırı duyarlılığı (NH) tanısı alan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. NH tanısı doğrulanmış olup, eşlik eden astım veya KRS (nazal polipli ya da nazal polipsiz) tanısı olan hastalar analize dahil edildi. Klinik, laboratuar bulguları ve solunum fonksiyon testi sonuçları değerlendirildi. Fenotip kümelerini belirlemek için iki aşamalı küme analizi uygulandı. Toplam 194 hasta (ortalama yaş: 41.7 yıl, %67 kadın) çalışmaya dahil edildi. Hastaların 192 (%99)'sinde KRS, 178 (%91.8)'inde astım, 151(%82)'inde ise nazal polip tanısı mevcuttu. Fenotiplendirme için yapılan küme analizinde rölatif öneme göre üç düğüm belirlendi: kronik ürtiker (KÜ), nazal polip (NP), ve atopi. NERD hastaları için dört farklı fenotip tanımlandı: Küme 1 (KÜ olan, n=18, %9.3), Küme 2 (KÜ ve NP olmayan, n=32, %16.5), Küme 3 (KÜ ve atopi olmayan, NP olan, n= 115, %59.3), Küme 4 (KÜ olmayan, NP ve atopi olan, n=29, %14.9). Bu fenotip kümeleri arasında NERD tanı gecikmesi, sinüs cerrahi sayısı ve serum total IgE düzeyleri açısından anlamlı farklılıklar gözlendi. Bu çalışma, klinik ve laboratuvar açısından belirgin farklılıklar gösteren 4 farklı NERD fenotipi tanımlamıştır. Astım ve KOAH'ta olduğu gibi NERD hastalarında da fenotiplendirmenin önemli olduğuna, hastalığın prognozunu ve tedavi yanıtlarını daha iyi anlamaya katkı sağlayacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
NSAID Exacerbated Respiratory Disease (NERD) is characterized by chronic eosinophilic inflammation in the airways of patients with asthma and/or rhinosinusitis with nasal polyps, with symptoms worsening after NSAID intake. This study aims to define NERD phenotypes, including incomplete and pseudo-forms. Patients diagnosed with NSAID hypersensitivity between January 2013 and December 2023 were retrospectively reviewed. Those with confirmed NSAID hypersensitivity and coexisting asthma or chronic rhinosinusitis (with or without nasal polyps) were included. Clinical and laboratory findings along with Pulmonary Function Tests results were evaluated. A two-step cluster analysis was applied to create phenotype clusters. A total of 194 patients with a mean age of 41.7 years were included (67% female). Cluster analysis revealed 4 clusters and three nodes were identified in the decision tree based on relative importance: chronic urticaria, nasal polyps and atopy. Cluster 1 (NERD with chronic urticaria, n= 18, 9.3%), Cluster 2 (NERD without chronic urticaria / nasal polyps, n= 32, 16.5%), Cluster 3 (NERD with nasal polyps and no chronic urticaria /atopy, n= 115, 59.3%), and Cluster 4 (NERD with nasal polyps /atopy and no chronic urticaria, n= 29, 14.9%). A significant difference was found between NERD clusters in terms of delay in NERD diagnosis, recurrent endoscopic sinus surgery, and serum total IgE levels. This study identified 4 distinct NERD phenotypes, with significant clinical and laboratory differences in between. As in other diseases where phenotyping is essential, such as asthma and COPD, we believe that phenotyping in NERD will lead to a better understanding of disease prognosis and treatment responses.