COVİD-19 virüsü ile enfekte olan ve olmayan septik şok tanısı ile takip edilen hastalarda ve COVİD-19 virüsü ile enfekte olan hastalarda trimetilamin n-oksit (TMAO), IL-1 beta, IL-6,IL-10, lps ve tnf-alfa düzeylerinin hastalığın klinikopatolojik özellikleri ile ilişkisinin araştırılması
Trimethylamin N-oxide (TMAO), IL-1 beta, ilstaeyin-6 and than-alfacychlicocolus extract of IL-1 beta, ilstaeyin-6 and than-alphachicoleri investigation of relationship with
  1. Tez No: 799079
  2. Yazar: KÜBRA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnflamasyon, herkeste meydana gelen ve bağışıklık sisteminin vücudu çeşitli hastalık veya yaralanmalara karşı korumak amacıyla oluşturduğu bir tepkidir. İnflamasyona sebep olan çeşitli etkenler olmakla birlikte en önemli etken mikroorganizmalardır. Bakteri, virüs, riketsiya, mantar, protozoon ve helmintler gibi COVİD-19 da bir etkendir. Birçok hastalıkta olduğu gibi inflamasyon ve sepsiste de mikrobiyata ve disbiyozisin yerinin önemli olduğu son yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Mikrobiyata hastalığın seyrinde, morbidite ve mortalite üzerinde etkili olduğu düşünülen diğer bir faktördür. Serum trimetilamin N-oksit (TMAO) seviyesi yaşa, cinsiyete, alışkanlıklara, ek hastalıklara ve mikrobiyotaya bağlı olarak farklılık göstermektedir. İnflamasyon yolağında açığa çıkan; İnterlökin-1β (IL-1β), İnterlökin 6 (IL-6), İnterlökin-10 (IL-10), Tümör nekroz faktör alfa (TNF-alfa), lipopolisakkarit (LPS) gibi inflamatuar moleküller bu sürecin başlamasında, durdurulmasında düzenleyici rol alırlar. Bu regülasyonun bozulması inflamasyonun sepsis ve septik şok tablosuna ilerlemesine sebep olur. Amacımız tüm bu varsayımlardan yola çıkarak mikrobiatanın ve TMAO'nun inflamasyon, COVİD-19, sepsis ve septik şok için biyobelirteç olup olamayacağını araştırmaktır. Septik tabloda olmayan COVİD-19 ile enfekte hastalarda, COVİD-19 ile enfekte septik şok tablosundaki hastalarda ve COVİD-19 ile enfekte olmayan septik şok tablosundaki hastalarda TMAO düzeylerinin hastalarda tanısal öneme sahip olup olmadığını, hastalığın erken tanısında bir tetkik olarak kullanılıp kullanılamayacağını ve mikrofloradaki bozulmanın yansıması olan barsak endotoksemisi ile TMAO'nun bu hastalıklardaki düzeylerini inceledik. Ayrıca TMAO dışında, hasta gruplarında IL-6, IL-10, IL-1beta, TNF-alfa ve LPS düzeylerini ve bu parametrelerin birbirleriyle arasındaki ilişkiyi inceledik. Çalışmaya septik tabloda olmayan COVİD-19 ile enfekte 40 hasta, COVİD-19 pozitif septik şok tablosundaki 40 hasta, COVİD-19 negatif septik şok tablosundaki 40 hasta ve sağlıklı 40 kontrol birey olmak üzere toplam 160 olgu dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Inflammation is a reaction that occurs in everyone and is formed by the immune system to protect the body against various diseases or injuries. Although there are various factors that cause inflammation, the most important factor is microorganisms. Like bacteria, viruses, rickettsia, fungi, protozoa and helminths, COVID-19 is also a factor. Recent studies have shown that the role of microbiota and dysbiosis is important in inflammation and sepsis, as in many diseases. Microbiota is another factor thought to be effective on the course of the disease, morbidity and mortality. Serum trimethylamine N-oxide (TMAO) level varies depending on age, gender, habits, comorbidities and microbiota. Revealed in the inflammation pathway; Inflammatory molecules such as Interleukin-1β (IL-1β), Interleukin 6 (IL-6), Interleukin-10 (IL-10), Tumor necrosis factor alpha (TNF-alpha), lipopolysaccharide (LPS) play a regulatory role in starting and stopping this process. they receive. Disruption of this regulation causes inflammation to progress to sepsis and septic shock. Our aim is to investigate whether microbiota and TMAO can be biomarkers for inflammation, COVID-19, sepsis and septic shock based on all these assumptions. Whether TMAO levels are of diagnostic importance in patients with COVID-19 infected without septic disease, in patients with septic shock infected with COVID-19, and in patients with septic shock who are not infected with COVID-19, whether they can be used as a test in the early diagnosis of the disease, and whether the deterioration in microflora We examined the intestinal endotoxemia, which is a reflection of the disease, and the levels of TMAO in these diseases. We also examined IL-6, IL-10, IL-1beta, TNF-alpha and LPS levels in patient groups other than TMAO and the relationship between these parameters. A total of 160 cases were included in the study, including 40 patients infected with COVID-19 without septic disease, 40 patients with COVID-19 positive septic shock, 40 patients with COVID-19 negative septic shock, and 40 healthy controls.