Effects of nonlinear soil behavior and regionalization on heteroscedastic variance of ground motion amplitudes
Doğrusal olmayan zemin davranışı ve bölgeselleşmenin yer hareketi genliklerinin heteroskedastik varyansı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 799080
  2. Yazar: ABDULLAH İÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ABDULLAH SANDIKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yer hareketi modelleri, küresel veri seti kullanılarak geliştirilirler ve bir yer hareketi tahmin modeli (YHTM) türetilirken ana varsayım, ergodik varsayımdır. Stokastik anlamda, zamandaki nokta olarak tanımlanan ergodiklik, tüm süreç boyunca tekdüzedir. Bu, bir süreçten alınan bir örneğin, tüm sürecin ortalama davranışını temsil ettiği anlamına gelir. Artan yer hareketi verileriyle, binlerce kaydın kullanılması tesadüfi değişkenliği (σ) artırmakta ve bu da son çalışmaları ergodik olmayan YHTM'lere odaklamaya zorlamaktadır. Bu çalışmada, küresel bir veri seti kullanarak, ivme tepkisi spektrumları için bir dizi yer hareketi tahmin modeli önerilmiştir. Önerilen modeller, doğrusal olmayan zemin davranışı ile kaynak, yol ve saha terimlerine yönelik bölgesel ayarlamalarını içerir. Regresyon katsayıları, doğrusal ve doğrusal olmayan rassal etkili regresyon algoritmalarıyla hesaplanır. Ayrıca, olaylar arası, sahadan sahaya ve tek saha standart sapmaları için heteroskedastik değişkenlik modelleri geliştirilmiştir. Olaylar arası sigma modeli yalnızca deprem büyüklüğüne bağlıdır, ancak tek saha standart sapma modeli hem büyüklüğe hem de mesafeye bağlıdır. Son olarak, kaya sahası koşullarında VS30 ve spektral ivme cinsinden sahadan sahaya standart sapma modeli verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ground-motion models are developed using global dataset and the main assumption when deriving a ground motion prediction equation (GMPE) is ergodic assumption. In stochastic sense ergodicity defined as the point in the time is uniform over the entire process which means a sample from a process represents the mean behavior of entire process. With the increasing ground motion data, using thousands of records increases aleatory variability (σ) and that forces the recent works focus on non-ergodic GMPEs. Using a global dataset, a series of ground-motion predictive models for acceleration response spectra is proposed. The proposed models include regional adjustments to source, path and site terms with nonlinear soil behavior. The regression coefficients are computed with linear and nonlinear mixed-effect regression algorithms. Furthermore, heteroscedastic variability models for between-event, site-to-site and single-site standard deviations are developed. The between-event sigma model depends solely on magnitude, but the single-site standard deviation model depends on both magnitude and distance. Finally, the site-to-site standard deviation model is given in terms of VS30 and spectral acceleration at rock site condition.