Diyabetik hastalar ile diyabetik olmayan hastalar arasında covıd-19 enfeksiyonunun şiddetinin karşılaştırılması
Comparison of the severity of covid-19 infection between diabetic and none- diabetic patients
- Tez No: 833151
- Danışmanlar: PROF. DR. ORAL DÜZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Birçok araştırmada, COVID-19 gelişen diyabetik bireylerin, COVID-19 olmayanlara göre daha kötü prognoza ve daha yüksek ölüm oranına sahip olduğunu göstermiştir. Diyabetin, COVID-19 enfeksiyonu semptomlarını niçin daha fazla şiddetlendirdiğine neyin neden olduğu bilinmemektedir. Koronavirüs hastalığı pandemisinin (COVİD-19) başladığı 2019'dan bu yana, bu hastalığın seyrinin laboratuvar belirteçlerinii keşfetmek için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. COVID-19 ile ilgili laboratuvar biyobelirteçlerinin bulunması, hastalığa dahil olan patolojik süreçlere ilişkin içgörü sağlamaya da yardımcı olmaktadır. Bu vaka kontrol çalışmasına 2021 yılı Haziran ve Aralık aylarıarasında katılımcılar dahil edilmiştir. COVID-19 ile enfekte diyabetikler ve kontrol grubu olarak da aynı yaş ve cinsiyetteki diyabetik olmayanlar olmak üzere yüz katılımcı iki gruba ayrıldı. Her iki grup da tek kullanımlık taşıma aracı ve nazofaringeal çubuklar kullanılarak COVID-19 için test edildi. Bu sürüntü, viral nükleik asidi çıkarmak ve üst solunum yolu akıntısını toplamak için virüsü bulmak üzere bir PCR-floresan probu kullanmak üzere laboratuvara nakledildi. Ek olarak, çalışma grupları arasında enfeksiyonun ciddiyeti ile ilişkili diğer belirteçleri araştırmak için her katılımcıdan 3 ml' kadar kan alındı. Her iki grupta da ortalama yaş 40'ın üzerindeydi ve erkek oranı kadın oranına göre daha yüksekti. Ek olarak, interlökin-6, C-reaktif protein, laktat dehidrojenaz, D-dimer ve ferritin serum konsantrasyonları diyabetik COVID-19 hastalarında diyabetik olmayan hastalara göre daha yüksekti. C-reaktif protein konsantrasyonu, laktat dehidrojenaz ve D-dimer arasında pozitif bir korelasyon ve ayrıca laktat dehidrojenaz konsantrasyonu ile ferritin konsantrasyonu arasında pozitif bir korelasyon bulundu. Sonuç olarak, COVID-19'u olan diyabetli hastalar, kalıcı inflamasyon ve yetersiz bağışıklık tepkisi nedeniyle diyabeti olmayanlara göre COVID-19 hastalığında daha ciddi risk altındaymış gibi görünmekte olup bu durum söz konusu hastalar için daha kötü bir prognoza neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The majority of research has shown that diabetic individuals who develop COVID-19 have a poorer prognosis and a higher death rate than those who do not acquire COVID-19. It is unknown what causes diabetes to exacerbate the symptoms of COVID-19 infection to a greater degree. Several studies have been conducted since the beginning of the coronavirus disease pandemic in 2019 (COVID-19) to discover laboratory determinants of this illness's course. The finding of laboratory biomarkers related to COVID-19 also helped shed insight into the pathological processes involved in the disease. This case-control study enrolled participants between June and December 2021. One hundred participants were divided into two groups: diabetics infected with COVID-19 and nondiabetics of the same age and gender serving as controls. Both groups were tested for COVID-19 using a single-use transport medium and nasopharyngeal swabs. This swab was transported to the lab to extract viral nucleic acid and utilize a PCR-fluorescent probe to locate the virus for collecting upper respiratory discharge. In addition, up to 3 ml of whole blood was collected from each participant to investigate other markers associated with the severity of infection among study groups. The mean age was over 40 years for both groups, and the male proportion was higher than the female proportion. In addition, the serum concentrations of interleukin-6, C-reactive protein, lactate dehydrogenase, D-dimer, and ferritin were more elevated in diabetic COVID-19 patients than in nondiabetic patients. A positive correlation was found between C-reactive protein concentration, lactate dehydrogenase, and D-dimer, as well as a positive correlation between lactate dehydrogenase concentration and ferritin concentration. In conclusion, Patients with diabetes who have COVID-19 seem to be at a greater risk of severe disease from COVID-19 than those who do not have diabetes because of persistent inflammation and inadequate immune response, which results in a poorer prognosis for these patients.