Tekrarlı sürat koşularının futbolcular üzerinde oluşturduğu yorgunluğun performans açısından değerlendirilmesi
Evaluation of performance couse of fatigue on repeated sprints of soccer players
- Tez No: 79908
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı profesyonel ve amatör futbolcuların 10 tekrarlı ve koşular arası 25 saniyelik aktif dinlenme (jogging) periyodunun olduğu 20 m. ' lik mesafedeki koşu hızlarını, yorgunluk açısından değerlendirmektir. Ayrıca bu iki denek grubunun performanslarım daha iyi değerlendirebilmek için kontrol grubu olarak Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri denek olarak seçilmiştir. Deneklerin yaş, boy, kilo ve oynadıkları mevkiler kendilerinden öğrenilmiştir. Yorgunluk hesaplaması son iki koşu ortalamasından ilk iki koşu ortalaması çıkartılarak yapılmıştır. Sonuç olarak, profesyonel futbolcularda oluşan yorgunluğun (0,01 sn.) amatör futbolculardan ve Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden daha az olduğu görülmüştür. Amatör futbolcularda, 0,09 sn. ve Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinde 0,11 sn. yorgunluk değeri saptanmıştır. Ayrıca yorgunluktan dolayı süratteki düşüşünün değerlendirilmesinde istatistiksel olarak“t”testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyse whether becomes a fatique as a result of 10 repeated sprints and 25 s. recovery period among sprints in professional and amateur soccer players and compare their scores with each other. Also, the students from Yaşar Doğu Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu were selected to determine the differences of professionals and amateurs soccers's performances better. Each of three groups consisted of 20 male subjects. The test was applied in Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Gymnasium. Age, height, weight and the playing position of them in soccer were learned from themselves interviewly. The fatique of subjects was calculated as the avarage of first two sprints substracted from the avarage of last two sprints. Consequently,less fatigue was obseved in professional soccer players (0.01 sn.) than in amateur soccer players (0.09sn.) and in control group(0.11sn.). The fatique trends of each sprints were tested by using 't' test statisticly in professional and amateur soccer players.There was no significant fatique in professional soccer players,but in amateur soccer players the fatique observed among the sprints and increased toward last sprints. In addition, the professional soccer players had the best mean time over 20m. distance. And amateur soccer players were faster than Yaşar Doğu Beden Eğitimi Yüksekokulu students over 20 m. distance.