Yıldız ve genç erkek futbolcuların tekrarlı sprint zamanları, yorgunluk indeksleri ile toparlanma durumlarının belirlenmesi
The determine of repetitive sprint durations, fatigue indexes and recovery conditions of the star and young male football players
- Tez No: 506604
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NEDİM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı Yıldız ve Genç Erkek Futbolcuların Tekrarlı Sprint Zamanları, Yorgunluk İndeksleri İle Toparlanma Durumlarının Belirlenmesidir. Bölgesel amatör ligde futbol oynayan ve haftada en az 5 gün antrenman yapan yıldızlar kategorisinden 21 ve gençler kategorisinden 23 futbolcu çalışmaya alınmıştır. Bangsbo 34,2 metre sprint testi yaptırıldı. İstatistiksel işlemlerde bağımsız t-testi uygulandı. Çalışmadaki Yıldız futbolcuların yaşı 16,41 yıl, boy uzunluğu 162,32 cm ve vücut ağırlığı 59,23 kg iken genç futbolcularda yaş 19,85 yıl, boy uzunluğu 172,61 cm ve vücut ağırlığı 68,05 kg bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the repetitive sprint durations, fatigue indexes and recovery conditions of the star and young male football players. 21 players from star player category and 23 from young player category playing football in the regional amateur league and training at least 5 days a week participated in the study. The Bangsbo 34.2-meter sprint test was done. Independent t-tests were applied in statistical procedures. While the average age, height and weight values were 16.41 years, 162.32 cm and 59.23 kilograms sequentially in star player category, they were 19.85 years, 172.61 cm and 68.05 kilograms in young player category.