Konya kanalizasyon sistemindeki atıksuyun kirlilik değerlerinin CBS yardımıyla zamansal ve mekânsal olarak haritalandırılması
Temporary and spatial mapping of the pollution values of wastewater in Konya sewage system with the aid of GİS
- Tez No: 799113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA TONGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Konya'da sanayi alanlarında bulunan endüstriyel kuruluşlardan kanalizasyon sistemine yüksek kirlilik ihtiva eden atıksu deşarjı yapılmaktadır. Bu endüstriyel kuruluşlardan atıksularını arıtarak yönetmelikte belirlenen standartların sağlanması istenmektedir. Ancak bazı tesisler maliyetten ötürü arıtma tesisi yapmamakta ve yapanlar ise arıtma tesisinin işletilmesinde sorunlar yaşamaktadır. Bu durum kanalizasyon sisteminin işletilmesini zorlaştırmaktadır. Endüstriyel tesislerden periyodik olarak numuneler alınmakta ve gerekli takipler yapılmaktadır. Ancak işletme sayısının giderek artması numune alma, inceleme ve tespit etme aşamalarını güçleştirmektedir. Coğrafi Bilgi Sistemleri günümüzde özellikle akıllı şehir uygulamalarında belediyelerin çokça başvurduğu bir veri tabanıdır. Bu çalışmada da endüstriyel tesislerden alınan numunelerin CBS veri tabanına aktarılarak atıksuların kirlilik değerlerinin izlenmesinin sağlayacağı avantajlar üzerinde durulmuş ve bu kapsamda ArcGIS yazılımı aracılığıyla kirlilik haritaları oluşturulmuştur. Sonuç olarak endüstriyel tesislerden alınan numune sonuçlarının CBS sistemine aktarılması, kent genelinde koku ve kirlilik gibi çevresel problemlerin kısa zamanda tespit edilebilmesi, bütüncül olarak izlenebilmesi, kanalizasyon sisteminde işletme kolaylığı sağlayabilmesi, kurumların denetimlerinin belirli bir sistematikte ilerleyebilmesi, hızlı ve doğru karar verebilmesi açılarından fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Wastewater containing high pollution is discharged to the sewer system from industrial establishments located in industrial areas in Konya. These industrial establishments are required to purify their wastewater and meet the standards set in the regulation. However, some facilities do not build a treatment plant due to the cost, and those who do have problems in the operation of the treatment plant. This situation complicates the operation of the sewage system. Periodic samples are taken from industrial facilities and necessary follow-ups are made. However, the increasing number of enterprises complicates the sampling, examination and detection stages. Geographic Information Systems is a database that municipalities use a lot, especially for smart city applications. This will focus on the advantages of the protective values of wastewater by transferring the samples obtained from industrial facilities to the GIS database, and the maps of these results obtained through ArcGIS software. As a result, the transmission of the sample results obtained from industrial facilities by the GIS system can be beneficial in terms of detecting problems such as odors and residues throughout the city in a short time, monitoring them holistically, ensuring the operational life of the drainage system, progressing the inspections of the regions in a certain region, and making fast and accurate decisions.