Konya Karatay Yusufağa Kütüphanesi 42 Yu 8142 numaralı şiir mecmuasının çeviri yazılı metni ve incelenmesi
Konya Karatay Yusufaga Library translation written text and investigation of poetry mecmua No 42 Yu 8142
- Tez No: 799169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Türk edebiyatında müntehabâtlar edebiyatımızın tarihi serüveni içinde büyük önem arz etmektedir. Şairlerimizin hayatlarından ve eserlerinden önemli kesitler alarak edebiyat dünyamızı zenginleştiren bu eserler, aynı zamanda daha önce hiç tanınmamış veya eserleri bilinen şairlerin hiç bilinmeyen şiirlerinin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. İncelediğimiz bu çalışma, Konya Karatay Yusufağa Kütüphanesi'ne ait 8142 numarada kayıtlı olan 75 varaklık Müntehabât-ı Eş'âr'ın içerisindeki müfred beyitleri içermektedir. Mecmuada 225 şairin 1971 beytine ve şairi belirtilmemiş 455 beyte yer verilmiş, beyitlerin şairleri, dönemleriyle birlikte sunulmuştur. Beyitler Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine transkribe edilmiş ve bu beyitlerin vezinleri bulunmuştur. Devamında çeviri yazılı metine yer verilmiştir. Böylece bir müntehabât daha gün ışığına çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish literature, muntehabats are of great importance in the historical adventure of our literature. These works, which enrich our literary world by taking important sections from the lives and works of our poets, have also been instrumental in the emergence of previously unknown poems of poets whose works are known or whose works are known. This study, which we have examined, includes the syllabus couplets in Müntehabat-ı Eş'ar, which has 75 leaves and is registered under the number 8142 of Konya Karatay Yusufağa Library. In the journal, 1971 couplets of 225 poets and 455 couplets whose poets are not specified are included, and the poets of the couplets are presented together with their periods. The couplets were transcribed from Ottoman Turkish to today's Turkish, and aruz prosody was found. The following is the translated text. Thus, another muntehabat was brought to light.