Demokrasi ve vergileme ilişkisi
The relationship between democracy and taxation
  1. Tez No: 799170
  2. Yazar: MUZAFFER ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Tezde öncelikle vergi ve demokrasi kavramları üzerinde durularak verginin tarihsel gelişim sürecine değinilmiştir. Böylelikle vergilendirme yetkisine değinilmiş ve bu yetkinin sınırlandırılmasında toplumların yaşadığı demokratik unsurların etkisine ve pek tabi bu sınırlandırmanın demokratik toplum üzerinde yarattığı etki üzerinde durulmuştur. Bu perspektifle çalışmada demokrasi ve vergi kavramı arasındaki ilişki üzerinde daha net durularak modern demokrasi bağlamında konu irdelenmiş ve özü itibariyle vergileme ile demokrasi arasındaki etkileşimin boyutları tartışılmıştır. Demokrasi ve vergilendirme arasında ortaya konulmaya çalışılan bu ilişki neticesinde devamla demokratik toplumlarda vergilendirmenin ve vergi gelirlerinin nasıl şekillendiği üzerinde durulmuş ve demokrasinin bir siyasal rejim olarak vergi hasılatı üzerindeki etkileri üzerinde demokrasi endekslerinden ve örnek alınan vergi ölçütleri üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Söz konusu bu perspektifle çalışmanın bütününde tüm diğer unsurlar sabitken, demokratik indeksleri yüksek olan toplumların vergi gelirlerinde de aynı oranda başarılı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first of all, the concepts of tax and democracy are emphasized and the historical development process of tax is mentioned. Thus, the taxation authority has been mentioned and the effect of the democratic elements experienced by the societies in the limitation of this authority and of course the effect of this limitation on the democratic society has been emphasized. With this perspective, in this study, the relationship between democracy and tax concept is emphasized more clearly and the subject is examined in the context of modern democracy and the dimensions of the interaction between taxation and democracy are discussed. As a result of this relationship between democracy and taxation, it has been focused on how taxation and tax revenues are shaped in democratic societies, and the effects of democracy as a political regime on tax revenue are tried to be examined through democracy indices and tax criteria taken as an example. With this perspective, while all other factors are constant throughout the study, it has been observed that societies with high democratic indexes are equally successful in tax revenues.