Eğitim tarihi müzelerinin yapılandırılmasında öğrenci, öğretmen ve idarecilerin görüşleri
Opinions of students, teachers and administrators on the structuring of education history museums
- Tez No: 799172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİME ARZU GÜNGÖR AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Okullar, kütüphaneler, müzeler, radyo-televizyon ve internet eğitimin etkin araçları arasında yer alır. Geçmişin değerlerinin özenle korunması, bunların gelecek nesillere gereken saygınlıkla iletilmesi ile bir kültürel devamlılık da sağlanmış olmaktadır. Eğitim aracılığıyla kültürel mirası, bütün zenginliği ve değerleriyle korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak mümkün olabilir. Eğitim Tarih Müzeleri, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumsal kültürün bir kuşaktan ötekine aktarılmasında çok önemli bir role sahiptir. Bu anlamda eğitim tarih müzeleri, toplumsal kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasında çok önemli bir role sahiptir. Araştırmada; eğitim tarihi müzelerinin yapılandırılmasında başat olan öğrenci, öğretmen ve idarecilerin görüşlerine yer verilmesi amaçlanmıştır. Sınıf içi eğitimin verimliliğini arttırmak üzere birçok yöntem denenmektedir ve bu kapsamda öğrencilerde, öğrenme isteğini teşvik etmek ve merak duygusunu uyandırmak adına okul müzelerinin görsel ve işitsel uyaranlarla soyut kavramları somutlaştırması büyük önem arz etmektedir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak öğrenci, öğretmen ve idarecilerin görüşleri yazılı olarak alınmıştır. Veri analizi nitel veri analizi yazılımı olan NVivo 11 yardımıyla içerik analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonunda, araştırmaya katılan öğrenci, öğretmen ve idarecilerin görüşleriyle eğitim tarihi müzelerinin eğitim faaliyetlerine katkısı, amacı, önemi ve eğitim tarihi müzesinde bulunması önerilen öğeler üzerine görüşler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Schools, libraries, museums, radio-television and internet are among the effective tools of education. Cultural continuity is ensured by carefully preserving the values of the past and transmitting them to future generations with the necessary dignity. Through education, it may be possible to preserve the cultural heritage with all its richness and values and to transfer it to future generations. Educational History Museums have a very important role in transferring social culture from one generation to the next in our country as well as all over the world. In this sense, educational history museums have a very important role in transferring social culture to future generations. In the research, it is aimed to include the opinions of students, teachers and administrators who are dominant in the structuring of educational history museums. Many methods are being tried to increase the efficiency of in-class education, and in this context, it is of great importance that school museums embody abstract concepts with visual and auditory stimuli in order to encourage students' desire to learn and arouse curiosity. As a data collection tool, semi-structured interview form was applied and the opinions of students, teachers and administrators were taken in written form. Data analysis was carried out using the content analysis method with the help of NVivo 11, a qualitative data analysis software. At the end of the research, the opinions of the students, teachers and administrators participating in the research were determined on the contribution, purpose, importance of the education history museums to the educational activities and the items recommended to be in the education history museum.