Nepotizm ve örgütsel adalet algısının kurumsallaşma seviyesine etkisi
The effect of nepotism and organizational justice perception on the level of institutionalization
- Tez No: 799171
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Örgütler küreselleşme ile birlikte artan ekonomik ve teknolojik değişimler karşısında sürdürülebilirliklerini devam ettirirken savundukları kurallar ile politikalar kapsamında kişilere bağımlı kalmadan ve adaletten vazgeçmeden ilerlemesi gerekmektedir. Bu gerekçeden yola çıkarak araştırmanın amacı; nepotizm ve örgütsel adalet algısının örgütlerin kurumsallaşma seviyesine etkisinin incelenmesidir. Araştırma evreni, Samsun'da faaliyet gösteren özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan katılımcılardan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Nepotizm Ölçeği', 'Örgütsel Adalet Ölçeği' ve 'Kurumsallaşma Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada, birincil veri toplama araçlarından çevrimiçi anket yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; nepotizm algısı kurumsallaşmayı negatif ve anlamlı şekilde etkilemiştir. Ayrıca, nepotizm algısı örgütsel adaleti anlamlı ve negatif yönde etkilerken, örgütsel adalet kurumsallaşmayı anlamlı ve pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Son olarak; örgütsel adaletin nepotizm ve kurumsallaşma algısı ilişkisine tam aracılık ettiği sonucuna ulaşılırken sonuç olarak araştırma hipotezleri doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
While organizations maintain their sustainability in the face of increasing economic and technological changes with globalization, they need to progress without being dependent on people and without giving up on justice within the scope of the rules and policies they advocate. Based on this reason, the aim of the research is; The aim of this study is to examine the effects of nepotism and organizational justice perception on the level of institutionalization of organizations. The research universe consists of participants working in the private sector and public institutions and organizations operating in Samsun.“Nepotism Scale”,“Organizational Justice Scale”and“Institutionalization Scale”were used as data collection tools in the research. In the research, online survey method, one of the primary data collection tools, was used. According to the analysis results; The perception of nepotism affected the institutionalization negatively and significantly. In addition, it has been determined that while the perception of nepotism affects organizational justice significantly and negatively, organizational justice affects institutionalization significantly and positively. Finally; While reaching the conclusion that organizational justice fully mediates the relationship between nepotism and perception of institutionalization, the research hypotheses were confirmed as a result.