Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin ders dışı sportif etkinliklere katılımlarına yönelik veli tutumlarının incelenmesi
Investigation of parents' attitudes towards the participation of middle school 8th grade students in extracurricular sports acvitities
  1. Tez No: 799173
  2. Yazar: BİLGE ARUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR MURAT ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin ders dışı sportif etkinliklere katılımlarına yönelik veli tutumları incelenmektedir. Yapılan bu çalışma nitel araştırma yöntemi ile şekillendirilmiştir. Araştırmanın deseni kişilerin kendilerine özgü algılarını, görüşlerini ve düşüncelerini ortaya çıkarmayı hedefleyen olgubilim (fenomenoloji) dir. Fenomoloji farkında oladuğumuz fakat tam olarak derin bir bilgiye sahip olmadığımız olgulara odaklanmaktadır. Yaşanılan olaylar, durumlar ve deneyimler gibi şekillerde karşımıza çıkabilen bu olgularla yaşantımız sürecinde birçok defa karşılaşsak bile bu durum söz konusu olan olguları tam olarak kavrayabildiğimiz anlamına gelmemektedir. Bu araştırmada da araştırmacı fenomoloji yaklaşımını benimsemiş ve beden eğitimi ve spor öğretmeni olarak gündelik yaşamında karşılaştığı ve gözlemlediği bir durumu daha detaylı bir şekilde yakından incelemek isteyerek veli görüşlerine başvurmuş, konuyu aydınlatmak istemiştir. Bu araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme tekniğine uygun bir biçimde maksimum çeşitliliğe dayanarak saptanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Kdz.Ereğli'de ikamet eden 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrencisi 8.sınıfta öğrenim görüp sportif etkinliklerde yer alan 8'i kadın, 4'ü erkek olmak üzere 12 veli oluşturmaktadır. Araştırmada gerekli literatür çalışması yapılıp uzman görüşü alındıktan sonra geliştirilen ve 6 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler yüz yüze gerçekleştirilmiştir ve yaklaşık 25-30 dakika sürmüştür. Verilerin analizi içerik analizi ve betimsel analiz ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular incelendiğinde velilerin çoğunluğunun öğrencilerin 8.sınıfta sportif etkinliklere katılımlarına yönelik destekleyici yönde tutum sergiledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Literatür incelemesinde elde edilen bilgilere bakıldığında da günümüzde spor tesislerinin artırılması, spora yapılan yatırımlar sonucunda başarı elde edilmesi ve sosyal mecralarda başarı elde eden sporcularımızın geniş bir yer edinmesi ile toplumumuzda spora bakış açısı değişmiş, aileler çocuklarına sportif etkinliğe katılım konusunda daha çok destek olmaya başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
In this research, parents' attitudes towards the participation of 8th grade students in extracurricular sportive activities are examined. This study was shaped by the qualitative research method. The design of the research is phenomenology, which aims to reveal people's unique perceptions, views and thoughts. Phenomenology focuses on phenomena that we are aware of but do not have a deep knowledge of. Even if we encounter these phenomena, which can appear in the form of events, situations and experiences, many times in our lives, this does not mean that we can fully comprehend the phenomena in question. In this research, too, the researcher adopted the phenomenology approach and wanted to examine a situation that he encountered and observed in his daily life as a physical education and sports teacher in more detail, sought the opinions of the parents and wanted to enlighten the subject. The participants of this study were determined on the basis of maximum diversity in accordance with the purposive sampling technique. The participants of the research consist of 12 parents, 8 women and 4 men, who are residing in Kdz.Ereğli, who are 8th grade students in the 2022-2023 academic year and take part in sports activities. In the research, a semi-structured interview form consisting of 6 questions was used, which was developed after the necessary literature study was made and expert opinion was taken. The interviews were conducted face to face and lasted approximately 25-30 minutes. The analysis of the data was carried out with content analysis and descriptive analysis. When the findings were examined, it was concluded that the majority of the parents showed a supportive attitude towards the students' participation in sports activities in the 8th grade. When we look at the information obtained in the literature review, the perspective of sports in our society has changed, with the increase of sports facilities, success as a result of investments made in sports, and our athletes who have achieved success in social media, and families have started to support their children more in participating in sports activities.