Profesyonel futbolcularda uzun süreli yüksek şiddetteki eforlarda ortaya çıkan güç ve kan laktat ölçümleriyle yorgunluğun belirlenmesi
- Tez No: 79918
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RANA VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
6. ÖZET Araştırma Türkiye IFci Liginde liginde oynayan 19 profesyonel futbolcu üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmada Wingate Anaerobik Güç Testi uygulandı. 30 saniyelik 3 efor arasındaki 2'er dakikalık dinlenme priyodlarında ve son testin ardından 3. ve 5. dakikalarda alınan örneklerinden kan laktik asit ölçümleri yapılmıştır. Aerobik kapasitenin saptanmasında 20 m.'lik mekik koşu testi (Progressive Shuttle Run) uygulanmış, indirekt yolla Max. V02 kullanımları saptanmıştır. Ayrıca futbolcuların vücut yağ oranı yüzdeleri de ölçülmüştür. Sonuç olarak ; ikinci laktat ölçümü ile Wingate testin'den elde edilen sonuçları karşılaştırdığımızda yani Zirve güç/Kg(Peak Power/Kg), Ortalama güç/Kg(Average Power/Kg), Minimum güç/Kg(Minimum Power/Kg) ve yorgunluk indeksi yüzdesini (Yİ%) karşılaştırdığımızda, sadece ikinci testteki yorgunluk indeksi ile laktat(L2) arasında bir ilişki saptanmıştır. Lewis Nomogramına göre Anaerobik Kapasite ölçümünde ; vücut ağırlığı ile dikey sıçrama arasında yüksek derecede ilişki bulunmuştur. Yorgunluk indeksini zirve ve minimum güç/Kg ile karşılaştırdığımızda ; yorgunluk indeksinin zirve güç/Kg ile anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yorgunluk indeksinin minimum güç/Kg ile de anlamlı bir ilişkisi bulunmustur.Wingate 1,2,3 testlerinden elde edilen zirve güç,ortalama güç, minimum güç ve laktatları kendi aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermiştir. 82
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study was done to 19 professional fotball player which plays in the Turkish II. League. In the study the Wingate Anaerobic Power test was done three times and the rest intervals was 2 minute bethoween thw coch workouts. At the blood lactate measurements, the blood samples was taken after the coch workout, after the last workout, the blood lactate measurament was taken at the thira and fifthe minutes. For cakulating Aerobic capasity, 20 meter Shutlle Run Test was done ("Progressive Shuttle Run teste) for cakulate the Max. V02 from indrectory. To add of all this ; we sound a correlation between these parameters ; fatique index (%) with blood lactate mean values at the second measurament, anaerobic capasity with body weight and vertical jump mean values fatique index with minimum power/Kg and peak power/Kg mean values. And we found differences coch between the three peak power/Kg, average power/Kg, minimum power/Kg, fatique index (%) and the sour blood lactate mean values. 83