Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü taşra teşkilatlarınca yürütülen sportif hizmetlerdeki verimliliği etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the factors affect productivity in sports services conducted by General Directorate of Youth Sports provincial organizations
  1. Tez No: 79917
  2. Yazar: HACER GÜVEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET GSGM Taşra Teşkilatlarınca Yürütülen Sportif Hizmetlerdeki Verimliliği Etkileyen Faktörlerin Değerlendirilmesi GSGM taşra teşkilatlarınca yürütülen sportif hizmetlerdeki faktörlerin değerlen dirilmesi amacıyla ele alman bu çalışmada, posta anket yöntemi kullanılmış olup, anket uygulamasına 22 il müdürlüğünden toplam 106 yönetici (il müdürü, ilçe müdü rü, şube müdürü, şef) katılmıştır. Anket sonuçlarından elde edilen verilere göre, taşra teşkilatlarınca yönetilen sportif hizmetlere ilişkin sorunların, hemen hepsinde hizmete ilişkin unsurların anke te katılan yöneticiler tarafından yeterli bulunmaması, taşra teşkilatlarınca yürütülen sportif hizmetlerin verimli bir şekilde yürütülmediğini ortaya koymuştur. Anket sonuçlarına göre, sportif hizmetlere yönelik idari ve teknik personel sayı sı, yıllık özel bütçe gelirleri, merkez teşkilat bütçe ödeneği, özel idare ve belediyele rin bütçe paylan, yıllık stad ve salon gelirleri, sahip olunan spor tesisleri, mevcut spor tesislerinin fiziki durumu, spor tesislerinin yıllık bakım ve onarım işleri, yıllar itiba riyle ihtiyaç duyulan spor tesisi yatırımları, spor faaliyetlerinin öncelikli spor branşla rını geliştirmesi, spor federasyonlarının bölgesel spor organizasyonları, spor faaliyet lerine halkın katılımı, belediyelerin sportif hizmetlere desteği, merkez teşkilatın spor yatırımları, yöneticilerin, antrenörlerin ve sporcuların sportif hizmete katkısı yeterli bulunmamıştır. Bu sonuçlara göre; taşra teşkilatlarınca yürütülen sportif hizmetlerin temel un surları sayılan, beşeri, fiziki, mali unsurların ve çevresel faktörlerin yetersizliğinin hizmetlerdeki verimliliği olumsuz yönde etkilediği gözlenmiştir. Bu sonuçlardan hareketle, sportif hizmetlerin verimliliğini arttırmak için; taşra teşkilatlarınca örgütsel amaçlara uygun idari, teknik ve yardımcı personel istihdamı nın sağlanması yıllar itibariyle gelişen ihtiyaçlara uygun olarak bölgesel sportif yatı rımların diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde gerçekleştirilmesi, taşra teş kilatlarının finansal kaynaklar açısından desteklenmesi gibi, bir dizi tedbirin ele alın ması, değerlendirilmesi ve uygulanması gerektiği görülmüştür. Anahtar kelimeler : Merkez Teşkilatı, Taşra teşkilatı, sportif hizmet, verimlilik, personel
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of the Factors Affect Productivity in Sports Services Conducted by General Directorate of Youth Sports Provincial Organisations In this study undartaken to evaluate the factors in sport activities conducted by provincial organisations of General Directorate of Youth of Sports, scanning post enquiry method has been used and total 106 administrators from 22 province directorate (provinces, branch administrators and chief) have participated in questionnarie aplication. According to the data obtained from questionnarie results, the fact that in almost the problems about sports services managed to sufficient by the administrators who participated in the questionnarie has shown that sport services conducted by provincial organisations arenlt contacted productively. According to the questionnarie results; the number of administrators and personals directed to sports services, annual private budget income, central organisation Budget Appropriation, budget shares of Local Autohority and municipalities, annual income of stadium and sports gymnasiums, sports facilities owned, physical capacity of existing sport facilities, annual maintenance and repairs of sports facilities, investments in sports facilities necessary for years developmant of prioritised sports branches, local sports orgnisations of sports federations, public participation in sports activities financial support to sports services by municipalities, investment in sports by central organisation, contribution of managers, coaches and sportsmen to sports services haven't been found sufficient. In conclusion, it has been observed that insufficiency of such factors as human, physical and financial elements and environmental factors, which are considered basic elements of sports services conducted by provincial administrators, has negatively affected productivity in services. To increase the productivity in sports services, it's been found that such series of measures as the provision of administrative technical and assistant personnel employment suitable to organisational goals by provincial organisations; realisation of local sports investments within the frame work of co-operation with other organisations and institutions suitably for increasing needs for years; and financial support to provincial organisations are necessary to be taken, evaluated and applied. Key words : Central organisation, provincial organisation, sports service, productivity, personnel