Kevser Ruhi'nin öykücülüğü
Storytelling of Kevser Ruhi
- Tez No: 799188
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Modern Türk edebiyatının yaşayan yazarlarından biri olan Kevser Ruhi, 2000'li yıllar öykücülüğünün önemli isimlerinden biridir. Kehribar Kadınlar (2004) ve Saçları Deli Çoruh (2009) isimli iki öykü kitabı bulunan Ruhi, ayrıca çocuk öyküsü yazarı, editör ve çevirmendir. Bu çalışmada, edebiyat sahasına öykü türüyle giriş yapan ve kitaplarıyla önemli ödüllere değer görülen Kevser Ruhi'nin öykücülüğü ayrıntılı bir biçimde incelenerek Türk edebiyatındaki yeri ve edebiyata olan katkılarının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, yazarın yayımlanan iki öykü kitabının yanı sıra yer aldığı antolojilerde bulunan öyküleri de çalışmaya dâhil edilerek inceleme kapsamına alınmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde, Tanzimat'tan günümüze öykü türünün gelişiminden ana hatlarıyla bahsedilmiş ve Kevser Ruhi'nin Türk öykücülüğündeki yeri ile ilgili kısa bir bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Kevser Ruhi'nin hayatı, sanatı ve eserleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, öykü kitaplarında/antolojilerde yer alan öykülerinden ve eserleri üzerine yazılan eleştiri yazılarından genele ulaşılarak yazarın öykü anlayışı ortaya konulmuştur. Çalışmanın ana gövdesini oluşturan üçüncü bölümde, öyküler kronolojik bir sıralama takip edilerek yapı ve içerik yönünden incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmanın bütününden ortaya çıkarılan bulgularla yazarın öyküleri ve öykücülüğü ile ilgili tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kevser Ruhi, one of the living writers of modern Turkish literature, is one of the important names of storytelling in the 2000s. Ruhi, who has two story books titled Kehribar Kadınlar (2004) and Saçları Deli Çoruh (2009), is also a children's story writer, editor, and translator. In this study, it is aimed to reveal the place of Kevser Ruhi in Turkish literature and her contributions to literature by examining in detail the storytelling of Kevser Ruhi, who entered the field of literature with the genre of short stories and was deemed worthy of important awards with her books. In that manner, her stories in anthologies were included in the scope of this study in addition to the two story books published by the author. In the introductory part of the study, the development of the short story genre from the Tanzimat to the present was outlined, and brief information was given about the place of Kevser Ruhi in Turkish storytelling. In the first chapter, the life, art, and works of Kevser Ruhi are emphasized. In the second part, the author's understanding of the story is discussed by examining her stories in the story books/anthologies and the criticisms written on her works. In the third part, which constitutes the main body of the study, the stories were studied in terms of structure and content by following a chronological order. In the conclusion part, the findings about the author's stories and storytelling are represented with the findings revealed from the whole study.