Abdünnâfi İffet Efendi Divanı'nda tasavvufî kavramlar
Sufistic concepts in the Divan of Abdünnâfi İffet Efendi
- Tez No: 799187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
19. yüzyıl son dönem Osmanlı şâirlerinden Ramazanzâde Abdünnâfi İffet Efendi (ö. 1308/1891), 1823 yılında Adana'da dünyaya gelmiştir. Soyunun uzun yıllar Adana ve çevresinde varlık gösteren Ramazanoğulları ailesine dayanmasından dolayı Ramazanzâde olarak bilinen Abdünnâfi, nezaket ve iffet sahibi biri olmasından dolayı“İffet”adıyla anılmıştır. Öğrenim hayatına küçük yaşlardan itibaren başlayan Abdünnâfi, Buhara âlimlerinden Abdürrahim Efendi'den ders almıştır. Başarılı bir eğitim hayatından sonra Bursa'ya müderris olarak tayin edilen Abdünnâfi, kısa sürede devletin önemli kademelerinde Elâzığ ve Musul valiliği gibi önemli görevler alarak meslek hayatında yükselmiştir. Bu görevler esnasında birkaç kez görevinden azledilen şâir, 1891 yılında Hac için gittiği Hicaz yolculuğu dönüşünde kolera hastalığına yakalanmasından dolayı vefat ederek Taif şehrine defnedilmiştir. Arapça ve Farsça dillerine çok hâkim olan şâir hadis, tasavvuf, ahlak ve mantık konularında önemli eserler vermiştir. Bu önemli eserlerinden biri de Divan eseridir. Sülûk makamları, nefs, şeyh, sâlik gibi daha birçok tasavvufî kavramları bizlere şiir dilinde aktaran Abdünnâfi'nin Divanı, 19. yüzyıl Türk şiirinde dini-tasavvufî hakikatlerin işlenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ramazanzâde Abdünnafi İffet Efendi (d. 1308/1891), one of the late 19th-century Ottoman poets, was born in Adana in 1823. Abdünnafi, known as Ramazanzâde, due to the Ramadanogullari family, which showed its existence in Adana and its surroundings for many years, was called“İffet”because of his kindness and chastity. The Abdünnafi, who began his learning life at a young age, took lessons from Abdürrahim Efendi, one of the scholars of Bukhara. After a successful life of education, Abdünnafi was appointed to Bursa as a teacher, and in a short time, in the important levels of the government; In a short time, he rose in his career by taking important duties such as the governorship of Elazig and Mosul. The poet, who was dismissed from his duty several times during these assignments, died in 1891 on the return of his Hejaz journey for Hajj, due to catching cholera, and was buried in the city of Taif. The poet, who has a great command of Arabic and Persian languages, has produced important works on hadith, Sufism, morality, and logic. The Divan is one of these important works. The Divan of Abdünnafi, which conveys many Sufistic ideas such as sülûk maqams, soul, sheik, and sâlik in poetic language, is very important in terms of the course of religious-mystical truths in 19th-century Turkish poetry.