Analysis and modeling of a naturally fragmenting warhead
Bir savaş başliğinin doğal parçaciklanmasinin analizi ve modellenmesi
  1. Tez No: 799192
  2. Yazar: MUZAFFER TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
81mm çapında doğal parçacıklanan bir havan mermisinin etkinliği incelenmiştir. İnceleme sırasında sürdürülebilir yeni yöntemler denenmiştir. Merminin patlamayla parçalanması deneylerle gözlenmiş, teorik açıdan modellenmiş ve sayısal çözümlemelerle desteklenmiştir. Sonucunda bu mühimmatın içindeki patlayıcı ile etkileşimine dair modeller bulunmuş ve mühimmat ortalama etkinlik alanını bulmaya yarayan bir tablo oluşturulmuştur. Tez sonunda oluşturulan bu tablo gerçekle kıyaslanarak yöntemin tutarlılığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A naturally fragmenting 81mm mortar round's effectiveness was investigated. During this investigation sustainable new methods were tried. The fragmentation of the round by explosives were examined by tests, modelled theoretically and supported with numerical analysis. In the end models were found on the interaction of the shell with the explosive within and a table was made used in the effectiveness index of the munition. At the end the table was compared with real world test results for consistency.