Improving indoor comfort through indirect measurement of physical activity: A case in sports environment
İç mekân konforunun fiziksel aktivite yoğunluğunun dolaylı ölçümü ile iyileştirilmesi: Spor ortamında bir vaka çalışması
- Tez No: 799198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KORAY PEKERİÇLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEM BERRİN ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yapılı çevre koşulları, bina kullanıcılarının sağlığı, üretkenliği, mutluluğu ve performansı için hayati öneme sahiptir. Fiziksel aktivite mekânları, konforlu bir spor süreci elde etmek için gerçekleştirilen aktivite sonuçlarından dolayı özel konfor parametreleri gerektirir. Mevcut bina yönetim sistemleri, ortalama bir insan için en uygun iç mekân konfor seviyesine ulaşmaya çalışırken, fiziksel ve fizyolojik parametrelere bağlı, önceden belirlenmiş yönergeler kullanır. Dolaylı bir ölçüm olması amaçlanan zemin titreşimleri, senkronize grup fiziksel aktiviteleri sırasında akıllı telefona gömülü sensörler kullanılarak aktivite alanından ivme değerleri olarak kaydedilmiştir. Aktivite yoğunluk seviyesi periyotlarının, ölçülen ivmeye bağlı bir şekilde, objektif olarak tahmin edilmesi amaçlanmaktadır. Tez yaklaşımı, insan kaynaklı zemin titreşimlerine bağlı olarak yakalanmak istenen mekân içerisinde aktivite yoğunluğunun gerçekleştirilmesi hakkında genel çıkarımlar yapmaktadır. Kalp atış hızı izleme, aktivite yoğunluğu tahminine ivmelenme verisine dayalı yaklaşımın bir doğrulaması olarak gerçek fiziksel yoğunluğu tespit etmek için kullanılır. Zemin titreşimleri ile fiziksel aktivite derecesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için dalgacık tabanlı analiz teknikleri kullanılarak iki zaman serisi verisi analiz edilmiştir. Bina yönetimi ve otomasyon sistemlerinin ve mekân bazlı, gerçek zamanlı toplanan kullanıcı verileri senkronizasyonu, konforlu iç mekân fiziksel aktivite ortamları oluşturmak için çözüm olabilir. Akıllı bina sistemlerini verimli bir şekilde yönetmek için bir yaklaşım, fiziksel aktivite alanından yakalanan toplu hareket verilerinin etkinlik yoğunluğu tahmininde kullanılması ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Indoor environment conditions affect the wellness, health, productivity, happiness, and performance of the building's occupants. Physical activity spaces require specialized comfort parameters related to performed activity outcomes to achieve a comfortable sports process. In attempting to achieve an optimal interior comfort level for the average person, current building management systems use predetermined guidelines that depend on physical and physiological aspects. Floor vibrations, an indirect measurement that was intended, were recorded as acceleration values from the activity area utilizing smartphone-embedded sensors during synchronized group physical activities. The activity level periods are intended to be objectively estimated depending on the acceleration that was captured. The thesis approach is making general inferences about performing activity intensity within the space desired to capture depending on human-induced floor vibrations. Heart rate monitoring is used to detect the actual physical intensity as a validation for the acceleration-based approach to a rough activity intensity estimation. To evaluate the relationship between floor vibrations and the degree of physical activity, two time series data have been analysed using wavelet-based analysis techniques. The synchronization of building management and automation systems and space-based real-time collected occupant data may be the solution to generate comfortable interior physical activity environments. A foundation for efficiently monitoring intelligent building systems is offered by activity intensity estimation of the collective motion data that has been captured from performing space.