A native approach to object-relational mapping for C++
C++ programlama dili için yerel nesne-ilişkisel haritalama yaklaşımı
- Tez No: 799197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN TENEKECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yazılım sistemlerinin geliştirilmesinde en popüler paradigma Nesne Yönelimli Programlamadır (OOP). Birkaç nedenden dolayı, ilişkisel model, veri tabanı pazarında hala yaygın paradigmadır. Bu nedenle, birçok sistem bu iki teknolojiyi kullanmaktadır. Bununla birlikte, aralarındaki temel uyumsuzluklar nedeniyle, iki ortam arasındaki veri alışverişi, sınıf nesneleri ve tablo kayıtları açısından sorunsuz bir şekilde gerçekleşmemektedir. İki ortamı eşleştirmeye yardımcı olmak için farklı haritalama stratejileri bulunmuştur. Ayrıca, veritabanları bağımsız sistemlerdir ve geliştirilmekte olan kod tabanından ayrıdır, bu nedenle bir ortamın varlıkları diğerinin varlıklarına dönüştürülmeden önce ham verilere dönüştürülmesi gerekir. Böyle bir dönüştürme, Nesne-İlişkisel Haritalama (ORM) olarak adlandırılır ve bu işlemi otomatikleştiren araçların yaygınlaşmasından önce manuel olarak uygulanmıştır. ORM araçları, veri katmanını kodun geri kalanından soyutlamaya yardımcı olur. Bu, veritabanı satıcısını soyutlamaya ek olarak, kodu daha kısa, test edilebilir ve bakımını daha kolay hale getirir. Neredeyse her OOP dili için birçok ORM aracı geliştirilmiş olsa da, C++ için yerel bir araç mevcut değildir. Bu tezde, veri katmanını ORM kullanarak yerel olarak C++'ta uygulamak için yeni bir yaklaşım tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most popular paradigm in developing software systems is Object-Oriented Programming (OOP). Due to several reasons, the relational model is still the most common paradigm in the database market. Therefore, many systems rely on these two technologies. However, due to fundamental incompatibilities between them, data exchange between the two domains cannot occur seamlessly in terms of their entities, that is, class objects and table records. So, different mapping strategies have been found to help in matching the two domains. Furthermore, databases are standalone systems and separate from the code base under development, so one domain's entities need to be converted first into raw data before they can be converted into entities of the other's. Such a conversion is referred to as Object-Relational Mapping (ORM) and has been implemented manually before the widespread use of tools that automated this process. ORM tools help in abstracting the data layer away from the rest of the code. This, in addition to abstracting the database vendor, makes the code shorter, testable, and easier to maintain. Although many ORM tools have been developed for almost every OOP language, no native and non-intrusive tool has existed for C++. In this thesis, a novel approach for implementing the data layer natively in C++ using ORM is introduced.