A case study: İmplementation and evaluation of asynchronous online professional development program leveraged with active and micro learning strategies
Bir durum çalışması: Aktif öğrenme ve mikro öğrenme stratejileri ile desteklenmiş eş zamanlı olmayan çevrimiçi mesleki gelişim programının uygulanması ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 799211
  2. Yazar: MEHMET AKIN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Öğretim elemanlarının etkili öğretim becerileri kazanmaları için mesleki gelişimleri oldukça önemlidir. Mikro-öğrenme tabanlı eş zamanlı olmayan çevrimiçi ders yoluyla aktif öğrenme eğitimi, öğretim elemanlarının yüksek öğretim bağlamında daha etkili bir şekilde öğretmelerini destekleyici bir faktör olarak hizmet edebilir. Bu nedenle, bu çalışma, mikro-öğrenme ve uygulama topluluğu yoluyla aktif öğrenme uygulamasını amaçlayan bir mesleki gelişim eğitimi sunmaktadır. Mevcut araştırma, derinlemesine nitel bir durum çalışması olmasının yanı sıra, tasarım temelli araştırma yönteminin ilgili öğeleriyle desteklenmiştir. Mesleki gelişim programı, aktif öğrenme stratejilerini kendi öğretim bağlamlarında uygulama amacıyla desteklenen altı öğretim üyesi ile yürütülmüştür. Çalışmanın veri kaynaklarını, öğretim üyelerinin görüş ve deneyimleri, ders gözlemleri, öğretim üyelerinin öğretim yansıtmaları ve çevrimiçi eğitim platformundaki tartışma panoları oluşturmuştur. Bu kaynaklardan veri toplama amacıyla kullanılan araçlar ise görüşmeler, ders gözlem formu ve çevrimiçi tartışma panolarıdır. Çalışma sonunda, öğretim elemanları için tasarlanan ve uygulanan bu mesleki gelişim eğitimi, aktif öğrenme stratejilerinin benimsenmesinde ve uygulanmasında olumlu değişikliklere yol açmıştır. Bu çalışma, asenkron öğrenme yöntemi, mikro-öğrenme tabanlı içerik geliştirme ve uygulama topluluğu modeli aracılığıyla öğretim elemanlarına yönelik mesleki gelişim programlarının tasarlanmasında değerli katkılar sunabilir.
Özet (Çeviri)
For faculty members to gain effective teaching skills, professional development is of utmost significance. Active learning training through a micro-learning based asynchronous online course can serve as a facilitating factor in supporting faculty members to teach more effectively in higher education context. Thus, this study offered a proposal of an online asynchronous faculty professional development training aiming at active learning implementation through micro-learning and community of practice integration. Following an in-depth qualitative case study, the present research was leveraged with relevant elements of design-based research methodology. The professional development program was carried out with six faculty members who were guided to implement active learning strategies in their own teaching context. The data sources of the study were composed of faculty members' opinions and experiences, lesson observations, faculty teaching reflections and discussion boards on the online training platform. The tools used to collect data from these sources were interviews, lesson observation form and online discussion boards. At the end of the study, this professional development training designed and implemented for faculty members led to positive changes in their active learning strategy adoption and implementation. This study could offer valuable contributions to designing faculty professional development programs through asynchronous learning method, micro-learning-based content development and community of practice model.