The acquisition of turkish causal connectives: An experimental study on content and epistemic domains
Türkçe nedensel bağlaçlarinin edinimi: Temel anlam ve gerekçeli alanlar üzerine deneysel bir çalişma
  1. Tez No: 799235
  2. Yazar: BEYZA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ZEYREK BOZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Her çocuk dili doğrudan bir eğitim olmaksızın zahmetsizce edinmektedir (Guasti, 2002). Edinme sürecinde çocukların yetişkin seviyesinde performansa ulaşması uzun zaman alan kazanımlardan biri de bağlaç kullanımıdır (Cain ve Nash, 2011; Oğuz ve Özge, 2020). Türkçede bu konuda oldukça az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma, 6;5- 8 yaş arası çocukların temel anlam ve gerekçeli nedensel bağlaç edinim süreçlerine ışık tutarak bu eksikliği gidermeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, yetişkinler gibi çocukların da nedensellik alanlarına özgü kullandıkları bağlaçların olup olmadığını test etmek için (Çokal, Zeyrek ve Sanders, 2020); çocuklara hem betimleyici (temel anlam ilişkisi kurmaya eğilimli) hem de tartışmacı (gerekçeli nedensellik ilişkisi kurmaya eğilimli) görevler verilmiştir. Betimleyici görev (ikili resimlerden oluşan ve bir nedensel ilişki barındıran kısa hikayeler) katılımcılara gördüklerini anlatmaları beklenerek sunulmuştur. Tartışmalı görevde ise, katılımcılardan bir dizi fotoğraftan hangisinin en iyisi olduğunu, nedenini açıklayarak tartışmaları istenmiştir (Evers-Vermeul & Sanders, 2011). Ayrıca karşılaştırma yapabilmek için yetişkin katılımcılara da aynı görevler verilmiştir. Toplanan veri, ilk adımda nedensel bir ilişki gösterip göstermedikleri, ardından ilişki alanları ve son olarak da ilişkiyi kuran bağlaç açısından işaretlenmiştir. Veri istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular, çocukların temel anlam ve gerekçeli nedensel ilişkiler kurma becerileri ve bu anlamlarda kullandıkları bağlaç tercihleri yetişkinlerinkilerle karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children acquire language effortlessly without systematic instruction (Guasti, 2002). In the acquisition process, one of the achievements that take long time for children to reach an adult-like performance is the use of connectives (Cain & Nash, 2011; Oğuz & Özge, 2020). There are very few studies on this subject in Turkish. This study aims to fill this gap via offering an insight into the content and epistemic causal connective acquisition process of children aged 6;5- 8. For this purpose, to test whether there are connectives that children use specific to domains of causality as adults do (Çokal, Zeyrek, & Sanders, 2020); children are given both descriptive (biased for content relations) and argumentative (biased for epistemic relations) tasks. The descriptive task, (picture pairs presenting a causally related short story) is given to the participants to describe what they see. In the argumentative task, participants are supposed to argue which one is the best out of a set of photographs, explaining why (Evers-Vermeul & Sanders, 2011). The same process is applied to adult participants to enable comparison. The data are annotated in terms of whether they present a causal relation in the first step, then their relation domain, and finally, the connective that establishes the relation. The data are analyzed statistically. The results are discussed in the scope of the children's ability to produce content and epistemic causal relations and their preference of connective in these domains in comparison to adults.