Hayrabolu Hacıllı Tek Höyük Tümülüsü buluntuları
The Findings of Hayrabolu Hacıllı Tek Höyük Tumulus
- Tez No: 81699
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET BAYBURTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Ege ve Marmara denizleri, Karadeniz, Balkan dağları ve Struma nehirleri arasındaki dağlık ve ormanlık alan, antik çağ Trakya'sının sınırlarını çizer. Homeros'tan bu yana yazılı kaynaklara konu edilen Trakya, paleolitik çağdan bu yana kesintisiz yerleşime sahne olmuştur. Kabileler halinde yaşayan, küçük krallıklar kurdukları halde hiç bir zaman devlet oluşturamayan Traklar ise savaşçı kimlikleri ile tarihteki yerlerini almışlardır. Trakya'nın üçte biri bugünkü Türkiye sınırları içinde kalmakta olup, Tekirdağ-Kırklareli-Edirne- İstanbul illerini kapsar ve“Doğu Trakya”adını alır. Diğer birer kısımları Yunanistan ve Bulgaristan sınırları içindedir. Batı Trakya'da, özellikle Bulgaristan'da kapsamlı arkeolojik araştırmalara karşılık, Doğu Trakya' daki çalışmalar 1936 yılında başlamış, ancak son yıllarda yoğun yapılaşma ve kaçak kazılardan kaynaklanan tahribata bağlı olarak ivme kazanmıştir. Türkiye Trakya'sının gözle görülebilen tek anıtları tümülüslerdir. Frig ve Lydia tümülüsleri gibi Trakya tümülüsleri de gömü biçim ve geleneklerine açıklık getirebilecek sayı ve niteliktedir. Trakya tümülüsleri, kendi coğrafyasında İ.Ö.2. binden başlayarak yaratılan, siyasi ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak küçük değişikliklerle Demir Çağ'da devam eden gömü geleneğinin karakteristik örnekleridir. Mezar tepeleri, dolmenler, oda mezarlar, lahitler ve mezar çukurları bu gelişimin halkalarıdır. Hayrabolu Hacıllı tümülüsü, Tekirdağ Müzesi tarafından yapılan bir kurtarma kazısı ile açığa çıkarılmıştır. Biri kademeli, diğeri daire planlı mezar çukurları olmak üzere çift mezarlı tümülüs, kremasyon 62gömüler içerir. Erkek ve at mezarı olarak ayrılan bu çukurlarda cesetler yiyecekler, hayvan kemikleri ve bazı buluntularla birlikte çukurun içinde yakılmışlardır. Erkek mezarının üstünün ahşapla örtüldüğü kesindir. Mezar envanterinin tamamı kademeli mezar çukurunda bulunmuş olup, terra sigillata kaplar ve bronz kaplar iki önemli buluntu grubunu oluşturur. Bunlardan bronz olanlar, Roma Çağı maden eserlerinin yayılımı ve yerel üretimler açısından önem kazanır. Deri, tekstil ve yiyeceklere ait organik kalıntılar ise gömü sırasındaki işlemlere açıklık getirmektedir. Genel olarak buluntular t. S. 1. yüzyılın 2. ve 3. çeyrekleri içinde değerlendirilmiştir. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY The borders of the archaic Tracian period are fixed by the thickly wooded mountain range placed between the Aegean, Propontis and Black Seas, the Haimos and the Struma rivers. Tracia which has been dealt with in the sources since Homeros, has been continously settled down from the Paleolithic Age onwards. The Tracians who were living as small tribes, founded small kingdoms, but could not build a state, and being hard warriors protected their places in the history. The one and third of the Tracia is recently staying among the borders of Turkey, including the cities Tekirdağ, Kırklareli, Edirne and Istanbul and called as“Eastern Tracia”. Other parts of Tracia belong to Greece and Bulgaria. In the western Tracia, especially in Bulgaria extensive archeological researches have been done. On the contrary researches in Eastern Tracia began only in 1936 and gained speed with the destruction due to unlicensed excavations and thick urbanization. The tumuli are the single monuments of the Eastern Tracia. They are so many in their number and their quantity could explain the burial forms and traditions as the Phrygian and Lydian tumuli. They build the characteristic examples of a burial traditon which was created in its geography from millenium B.C. onwards and continued until the Iron Age related to political and economic developments. The grave hills, dolmens, chamber graves, tombs and tha grave hollows are the circles of these developments. The Hayrabolu Hacıllı tumulus has come into the light with the rescue excavation made by the Tekirdağ Museum. It conteins a couple 64of graves, one of the is by echelons, the other with a circular plan form and cremation burying. These hollows is parted for a man's grave, the other for a horse grave. In these graves the corpses, meals, animals were burnt together with some finds. It is certain that the cover of the man's grave is of wooden. The whole invantory of the graves has been found in the hollow by echelons. The terra sigillata vessels and bronze vessels were building the two important groups of the findings. The bronze finds gained importance in the aspect of the spread out of the metal works of the Roman Age and local production. The organic fragments like leathers, textiles and meals enlighten the procedures made during the burying. All the finds were generally evaluated as belonging to the second and third quarters of the first century A.D. 65