Elazığ'da görev yapan Beden Eğitimi öğretmenlerinin sportif aktiviteye katılımları ve fiziksel uygunluk düzeylerinin incelenmesi
The Determination of sportive activity participations and physical fitness levels of physical education teachers in Elazığ
- Tez No: 79924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
40 6. ÖZET Bu çalışmanın amacı; Elazığ'da görev yapan, çalışmaya gönüllü katılan Beden Eğitimi Öğretmenlerinin çeşitli sportif ve fiziksel aktivitelere katılım durumlarını ve fiziksel uygunluk düzeylerini belirlemekti. Araştırmaya 46 erkek, 7 bayan olmak üzere toplam 53 Beden Eğitimi öğretmeni katılmıştır. Deneklerin çeşitli fiziksel ve fizyolojik parametrelerine ait ölçümler ve anket sonuçları değerlendirmeye alındı. Elde edilen bulgular istatistik olarak (“t”testi, korelasyon ve yüzde hesaplan) değerlendirildi. Sonuçların analizinde P< 0,05 anlamlık seviyesi esas alındı. Erkek ve Bayan Beden Eğitimi Öğretmenleri ayrı ayrı ve bazı sonuçlar ortak değerlendirmeye tabi tutuldu. Erkek Beden Eğitimi öğretmenlerinin yaş ortalaması 34±6,4 yıldır. Bayan Beden Eğitimi Öğretmenlerinin yaş ortalaması 28±5,2 yıldır. Boy ortalaması erkek Beden Eğitimi öğretmenlerinde 171+26,3 cm, bayan Beden Eğitimi öğretmenlerinde 166±4,2 cm'dir. Ağırlık ortalaması Erkek Beden Eğitimi öğretmenlerinde 74± 8 kg, Bayan Beden Eğitimi öğretmenleri 57+5,6 kg'dır. Vücut yağ oranları erkeklerde %22,12±5,32, bayanlarda ise %23,47±4,10'dur. Öğretmenlik yapma süresi erkeklerde 7+5,8 yıl, bayanlarda 4,8±5,7 yıldır. Haftalık Egzersize katılım süreleri Erkeklerde l,7+,86 gün, Bayanlarda ise 2±,81 gündür. Öğrencilikten öğretmenliğe ağırlık kazanımı ortalaması erkeklerde, 5±4,98 kg, bayanlarda 4±2,2 kg'dır. Pençe kuvveti erkeklerde ortalama sağ el için 40+5,7 kg, sol el için 38±5 kg'dır. Bayanlarda sağ el için 29±4,4 kg, sol el için 26±3,5 kg'dır. Vital kapasite ortalama değeri erkeklerde 4,8±7 İt, bayanlarda 4,l+,821t'dir. Beden eğitimi öğretmenlerinden elde edilen değerler, literatürlerdeki standartlara göre yetersiz seviyede bulunmuştur. Fiziksel aktivite ve sportif faaliyetlere katılımlarının yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerce buna etken olarak, çalışma şartlannın yetersizliğine dikkat çekilmiştir.41 Sonuç olarak; Beden Eğitimi öğretmenlerinin fiziksel ve sportif aktivitelerinin yetersizliğine engel teşkil eden faktörlerin Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili tüm kurumlar tarafından değerlendirilmesi ve öğrencilik yıllarından itibaren gerekli önlemlerin alınması vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
42 7. SUMMARY The purpose of this study was to determine various sportive and physical activity participation situations and physical fitness levels of physical education teachers who volunteers for this study and on duty in Elazığ. Voluntary 46 male, 7 female; totally 53 physical education teachers participated in this study. Physical and physiologic parameters measuring of subjects and inquiry results evaluated.