Sirkadiyen ritmin anaerobik yüklenmelerde performansa olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of circadian rhythm on anaerobic performance
  1. Tez No: 79925
  2. Yazar: ALPAY GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Araştırmamızın amacı; sirkadiyen ritmin anaerobik güç ve kapasite performansına etkisinin incelenmesidir. Ayrıca anaerobik güç ve kapasite performansının belirlenmesinde kullanılan Wingate'den en yüksek zirve güç ve ortalama güç değerlerinin elde edilebilmesi için test yükünün uygulama zamanının belirlenmesidir. Araştırmamıza 17 ila 23 yaşlan arasındaki (19.14 ± 1.62) 50 erkek üniversite öğrenci adayı gönüllü olarak katılmıştır. Deneklere, Wingate testlerinde kilogram başına 75 gr. yük uygulanmıştır. Toparlanmanın sağlanması için denekler, her Wingate testinden sonra 48 saat süreyle dinlendirilmiştir. Wingate testinde yük uygulama zamanının belirlenebilmesi için yapılan ön testlerde deneklerin ısınma sırasında, bisiklet ergometresinde maksimum tekerlek hızları belirlenmiştir. Test yükleri, denekler daha önce belirlenen maksimum hızlarının %60, %80 ve %100'üne ulaştığında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of our study was to investigate the effect of circadian rhythm on anaerobic power and capacity performance and, to determine the optimal timing of load application of the beginning of WAnT used for determination of anaerobic power and capacity, so that maximal peak and mean power values could be yielded from the result of test. Fifty university student candidates, aged from 17 to 23 (19.14 ± 1.62) participeted our study voluntarily. Wingate tests were performed against a resistance of 75 gr. per kg. body mass. Subjects were rested fortyeight hours after each WAnT for proper regenaration. The maximum flywheel velocity was determined for each subject during the period of warm-up of pre-Wingate tests. The test load was applied when subjects reached %60, %80 and %100 of their pre-determined maximum velocity.