Reşat Nuri Güntekin'in hikâyelerinde kadın ve aile
Woman and family in the stories of Reşat Nuri Güntekin
  1. Tez No: 799246
  2. Yazar: NESLİŞAH BUĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nın yapı taşını oluşturan isimlerden biri olan Reşat Nuri Güntekin'in hikâyelerindeki kadın karakterleri ve aile kurumunu incelemeyi esas alır. Çalışma;“Giriş”,“Sonuç”ve“Kaynakça”dışında üç ana bölümden oluşmaktadır.“Giriş”te Reşat Nuri Güntekin ve kadın ile ilgili daha önceden yapılmış çalışmalardan söz edilmiştir.“Birinci Bölüm”de yazarın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri verilmiştir.“İkinci Bölüm”de kadın kelimesinin tanımı yapılmış, kadın hareketlerinin Türkiye'deki gelişimi ele alınmıştır. Ailenin tanımı ve Türk aile yapısı da bu bölümde incelenmiştir.“Üçüncü Bölüm”de yazarın hikâyelerindeki kadın karakterler, bazı özelliklerine göre tasnif edildikten sonra bireysel ve toplumsal olgular bağlamında incelenmiştir. Yine aynı bölümde yazarın hikâyelerinde işlediği aile kurumu sosyolojik açıdan ele alınmıştır.“Sonuç”ta çalışma boyunca elde edilen bulgular ortaya konulmuştur.“Kaynakça”da ise araştırmamıza esas aldığımız hikâyeler ve çalışma boyunca yararlanılan kaynaklar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on analyzing the female characters and family in the stories of Reşat Nuri Güntekin, one of the writers that laid the foundations Turkish Literature of the Republican Period. The study consists of three main chapters in addition to the“Introduction”,“Conclusion”and“Bibliography”sections. In the“Introduction”section, previous researches about Reşat Nuri Güntekin and previous studies on women are mentioned. In“Chapter One”, the biography, literary personality, and works of the author are explained. In“Chapter Two”, the word woman is defined, and the development of women's movement in Turkey is explained. Definition of family and Turkish family structure are also analyzed in this section. In“Chapter Three”, the female characters in the author's novels are analyzed in terms of individual and social phenomena after being classified according to some characteristics. In the same chapter, the family that the author deals with in his stories is discussed from a sociological perspective. The findings obtained during this study have been presented in the“Conclusion”section. The novels analyzed for this study and the resources used throughout the study have been listed in the“Bibliography”section.