8-20 yaş down sendromlu bireylerin antropometrik bir yaklaşımla beden ve kol kalıplarının oluşturulması
Creating body and arm molds of 8-20 years old individuals with down syndrome with an anthropometric approach
  1. Tez No: 799247
  2. Yazar: SELMA ÇAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın temelini oluşturan down sendromu, kromozom anomalisi olarak bilinmektedir. Down sendromlu bireylerin genetik özellikleri sebebiyle bedensel ölçülerinde farklılıklar tespit edilerek, bu bireylere uygun ölçü tabloları hazırlanması amaçlanmıştır. Çalışma, Gaziantep İli MEB'e bağlı okullarda ve özel eğitim merkezlerinde eğitim gören 8-20 yaş 65 kız ve 41 erkek olmak üzere, 106 down sendromlu birey üzerinden antropometrik ölçüm kurallarına uyularak yapılmıştır. Bu çalışma, Gaziantep Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün E-34659092-605.01-20927027 sayılı izni ve onayı doğrultusunda yapılmıştır. Alınan bu ölçülerin betimsel istatistikleri hesaplanarak, değerlendirmeleri yapılmıştır. Veri analizi sonucuna göre bedenler arasında benzerlikler saptanarak 4 ayrı beden tablosu oluşturulmuştur. Oluşturulan beden tabloları CLO 3D Fashion Design programına aktarılarak beden kontrolleri yapılmış ve bu programda temel (baz) kalıplar hazırlanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda 8-12 yaş kız çocuğu için temel elbise kalıbı, 12-20 yaş grubu kadın temel elbise kalıbı 8-10 yaş erkek çocuk şort ve tişört kalıbı 15-20 yaş erkek temel gömlek ve pantolon kalıpları hazırlanmıştır. Down sendromlu bireylerin yaşam kalitelerini arttırmak için hazırlanan beden tablolarının hazır giyime sunulması en temel hedeflerimizdendir. Toplum bireysel farklılıklar konusunda henüz yetkin bir bilinç düzeyine ulaşamadığı için çalışmanın en önemli özelliği farkındalık kazandırma isteğidir.
Özet (Çeviri)
Down syndrome, which forms the basis of the study, is known as chromosomal anomaly. It is aimed to determine the differences in the physical dimensions of individuals with Down syndrome due to their genetic characteristics and to prepare appropriate size tables for these individuals.The study was carried out in accordance with the anthropometric measurement rules on 106 individuals with down syndrome, 8-20 years old 65 girls and 41 boys, who were educated in schools affiliated to the Ministry of National Education and special education centers in Gaziantep. This study was carried out in accordance with the permission and approval of Gaziantep Governorship Provincial Directorate of National Education, numbered E-34659092-605.01-20927027.The descriptive statistics of these measures were calculated and evaluated. According to the results of the data analysis, similarities between the sizes were determined and 4 different size tables were created. The size charts created were transferred to the CLO 3D Fashion Design program and body controls were made and basic (base) patterns were tried to be prepared in this program. In this direction, basic dress pattern for 8-12 year old girl, 12-20 age group female basic dress pattern 8-10 year old boy shorts and t-shirt pattern 15-20 years old men's basic shirt and trousers patterns were prepared. It is one of our main goals to present the size charts prepared to increase the quality of life of individuals with Down syndrome to ready-made clothing. Since the society has not yet reached a competent level of awareness about individual differences, the most important feature of the work is the desire to raise awareness.