Çalıkuşu romanı ve dizilerinde kadın karakter temsillerinin feminist perspektiften değerlendirilmesi
Evaluation of female character representations from a feminist perspective in Çalıkuşu novel and series
  1. Tez No: 656299
  2. Yazar: ŞENGÜL KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Neolitik dönemde yerleşik hayata geçen insan, tarımda erkeğin gücüne ihtiyaç duymuştur. Zamanla bu güç erkeğin iktidarına dönüşerek ataerkil bir düzen yaratmıştır. Günümüzde halen devam eden ataerkil zihniyet, egemen sınıfın bir niteliği haline gelmiştir. Eril zihniyet kapitalist sistem içinden kadını kullanarak bir meta haline getirmiş ve ötekileştirmiştir. Eril söylemlerin medya aracılığıyla küreselleşmesi ve ataerkil yapının bir norm olarak sunulması söz konusudur. Özellikle dizilerde sık sık tekrarlanan ataerkil değerleri taşıyan kadın temsilleri birçok farklı demografik yapıdaki kitlelere ulaşmış ve toplumsallaşma sürecinde norm ve davranışlarla etkisini göstermiştir. Bu bağlamda, araştırmaya konu olan Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı'nın önemli yazarlarından olan Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu romanı ile 1986 (TRT) ve 2013 (Kanal D) yılında çekilen dizi uyarlamaları kıyaslanarak ataerkil zihniyetin farklı dönemlerdeki yansımaları sunulmuştur. Bu çalışmada romanının senaryolaştırılması esnasında sonradan eklenen karakterlerin ve hikâyelerin eril zihniyet altında dönemlere göre yeniden nasıl üretildiği çözümlenerek, dönemlere göre kadına yönelik eril bakış açısının nasıl temsil edildiğinin gösterimi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Human who settled down in the Neolithic period, needed the power of men in agriculture. Over time, this power created a patriarchal order. Today, the continuing patriarchal mentality has become a characteristic of the ruling class. The masculine mentality has turned women into a commodity and has alienated them within the capitalist system. The masculine discourses have become globalized through the media and the patriarchal structure is presented as the norm. Representations of women bearing patriarchal values, which are often repeated in television series, have reached audiences of many different demographic structures and have shown their influence with norms and behaviors in the socialization process. In this context, the reflections of the patriarchal mentality throughout different eras are presented through the study of the Çalıkuşu novel by Reşat Nuri Güntekin, one of the important writers of the Republic Period Literature, which had television series adaptations produced in 1986 (TRT) and 2013 (Channel D). The scriptwriting of the Çalıkuşu novel is aimed at showing how the characters and stories added are reproduced under the masculine mentality according to their era, and how the female characters are represented.