Büyükşehir belediyeleri ile muhtarlıklar arası ilişkilerin muhtarlık daire başkanlıkları üzerinden incelenmesi: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
Examining the relationships between metropolitan municipalities and mukhtar through the head offices of mukhtars: The example of Ankara Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 799265
  2. Yazar: GAMZE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRİYE TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
2012 yılında kabul edilen ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra uygulamaya konulan 6360 sayılı Kanun ile Türkiye'nin büyükşehir yönetim sisteminde önemli bir dönüşüm sürecine girilmiştir. Kanun'la birlikte büyükşehirlerde yer alan tüm köy ve belde belediyelerinin tüzel kişilikleri kaldırılarak mahalleye dönüştürülmüştür. 2021 yılında kabul edilen“Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliği”ile köyden mahalleye dönüşen birimler kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan statüsüne getirilmiş ve tüm bu gelişmeler büyükşehirler ile muhtarlıklar arası ilişkilerin yeniden düzenlenmesi ihtiyacını doğurmuştur. Çalışmanın amacı, büyükşehirlerde köyden ve beldeden mahalleye dönüşen birimlerin sorunlarını ve taleplerini ele almak ve bunların büyükşehir belediyelerine nasıl iletildiğini büyükşehir belediyelerinin bünyesinde kurulmuş muhtarlık işleri daire başkanlıkları üzerinden incelemektir. Bu bağlamda Ankara Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı personeli ile görüşmeler yapılmıştır. Aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı kırsal mahalle muhtarları ile görüşülerek 6360 sayılı Kanun'a genel bakışları ve büyükşehir belediyesi ile olan ilişkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre; köylerin tüzel kişiliklerinin kaldırılması genel olarak olumsuz değerlendirilmektedir. Büyükşehir belediyesinin hizmet alanının genişlemesi sonucu özellikle merkeze uzak mahallelerde sıkıntılar yaşanmaktadır. Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı'na kırsal mahallelerden gelen talepler diğer merkez mahallelere göre oldukça fazladır. Kaynak problemleri sebebi ile hizmetlerde gecikmeler yaşanmaktadır. Ancak büyükşehir belediyesinin kırsal alanları kalkındırmaya yönelik gerçekleştirdiği tarımsal ve hayvansal destekler olumlu tepkiler almaktadır.
Özet (Çeviri)
The metropolitan administration system in Turkey underwent considerable changes and transformations with the adoption of Law No. 6360 in 2012 and its implementation following the 30 March 2014 local elections. With the passing of the law, the number of metropolitan cities increased to 30. The administrative boundaries of all metropolitan municipalities were extended to the provincial boundaries. In metropolitan cities, the legal entities of all village and town municipalities were abolished and transformed into neighborhoods. With the adoption of the“Rural Neighborhood and Rural Settled Area Regulation”in 2021, the units that were transformed from villages to neighborhoods were designated as rural neighborhoods or rural settled areas. All of these changes necessitated a reorganization of the relationships between metropolitan cities and mukhtars. The purpose of this thesis is to investigate the problems and demands of the units that have transformed into neighborhoods, particularly from villages and towns, and how they communicate these demands to the metropolitan municipalities through the head offices of mukhtars established within the metropolitan municipalities. In this regard, meetings were held with the Ankara Metropolitan Municipality Head offices of Muhktars. Moreover. The findings of the thesis reveal that abolishing the legal entities of the villages is generally considered negative. As a result of the expansion of the service area of the metropolitan municipality, problems have arisen, particularly in the neighborhoods far from the center. In addition, the Head Office of Mukhtars receives significantly more demands from rural neighborhoods than from other central neighborhoods. There are service delays owing to stock issues. On the other hand, the support provided by the metropolitan municipality for agriculture and animals to improve rural areas has received much positive feedback.