Teknolojik hazır oluşu belirleyen motive edici ve engelleyici faktörlerin e-sağlık okuryazarlığına etkisi
The effect of motivating and blocking factors determining technology readiness on e-health literacy
  1. Tez No: 799277
  2. Yazar: MESUT CAN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KANTAŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, bireylerin teknolojiye hazır olma durumlarının teknolojiyi motive edici ve engelleyici faktörler üzerinden tespit edilip onların teknolojik hazır oluşlarının e-sağlık okuryazarlıkları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, metodolojik ve tanımlayıcı türde yürütülmüştür. Örneklemin İstanbul'da yaşayan yetişkin bireylerden oluştuğu araştırmada, veri toplama yöntemi olarak katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, teknolojik hazır oluş ölçeğini ve etkileşimsel e-sağlık okuryazarlığı ölçeğini içeren anket formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin SPSS programıyla analiz edildiği araştırma kapsamında frekans analizi, faktör analizi, güvenilirlik analizi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü ANOVA testi, korelasyon ve regresyon analizi yapılıp elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin teknolojik hazır oluş bağlamındaki motive edici faktörler olan iyimserlik ve yenilikçilik algılarının (3,5172), engelleyici faktörler olan rahatsızlık ve güvensizlik algılarına (3,3337) göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların e-sağlık okuryazarlığı düzeyleri ise 3,6808 olarak tespit edilmiştir. Teknolojik hazır oluşun motive edici faktörleri ve e-sağlık okuryazarlığı bağlamında bireylerin yaşları, eğitim durumları, aylık gelirleri, internetten sağlık araştırması sıklıkları, bilgisayar ve akıllı telefon kullanım oranları açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiş olup teknolojik hazır oluşun engelleyici faktörleri bağlamında değişkenler açısından anlamlı farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the technology readiness of individuals through the factors that motivate and block technology and to examine the effect of their technology readiness on e-health literacy. Materials and Methods: The research was conducted in methodological and descriptive types. In the study, where the sample consisted of adult individuals living in Istanbul, a questionnaire form including the socio-demographic characteristics of the participants, the technology readiness scale and the transactional e-health literacy scale was used as the data collection method. Frequency analysis, factor analysis, reliability analysis, independent sample t-test, one-way ANOVA test, correlation and regression analysis were performed, and the results were evaluated within the scope of the research in which the collected data were analyzed with the SPSS program. Results: It was determined that the perceptions of optimism and innovativeness (3.5172), which are the motivating factors in the context of technology readiness, of the individuals participating in the research were higher than the perceptions of discomfort and insecurity (3.3337), which are the blocking factors. The e-health literacy levels of the participants were determined as 3.6808. Significant differences were determined in terms of the motivating factors of technological readiness and e-health literacy in terms of individuals' ages, educational status, monthly income, internet health research frequencies, computer and smartphone usage rates, and no significant difference was found in terms of variables in the context of the preventive factors of technological readiness.