71 numaralı mühimme defterinin transkripsiyonu ve incelenmesi (s. 128-277)
The Transcription and evaluation of mühimme register no. 71 (pages: 128-277)
  1. Tez No: 919820
  2. Yazar: AYŞEGÜL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜ GÜLSÜM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Osmanlı Devleti'nde devlet işlerinin görüşülüp karara bağlandığı kurula Divan-ı Hümayun denirdi. Bu kurulda devletin siyasi, askeri, mali, içtimai ve diğer meseleleri ile ilgili konularda kararlar verilir, bu kararlar Divan'da bulunan çeşitli defterlere kayıt edilirdi. Bu defterlerden biri olan 71 numaralı mühimme defteri tezin konusunu oluşturmaktadır. 1593-1594 yıllarını kapsayan defter, III. Murat döneminde meydana gelmiş olayların bir kısmı ile ilgili hükümler içermektedir. Defterde Sultan Selim'e cüz okunması, Haremeyn-i Şerifeyn'e gönderilen Surre Alayı, müderrisler ile ilgili konular, Beç Seferi'ne asker nakli, İstanbul'a zahire nakli, yağ, koyun ticareti, Türkmen koyunlarının nakli, eşkıyalık olayları, kalpazanlık meseleleri vesair konularda birçok hüküm yer almaktadır. 71 numaralı mühimme defterinin 128-277. sayfalarında yer alan hükümlerin transkripsiyonu, incelenmesi ve değerlendirilmesi tezin konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, the council where state affairs were discussed and decisions were made was called the Divan-ı Hümayun (Imperial Council), this institution made decisions on the state's political, military, financial, social, and other matters. These decisions were recorded in various registers maintained within the council. One of these registers, Mühimme Defteri (Register of Important Affairs) number 71, is the subject of our thesis. Covering the years 1593–1594, this register includes some of the events that took place during the reign of Murat III. It contains numerous decrees on matters such as banditry incidents, transportation of provisions to Istanbul, dispatch of soldiers to the Vienna campaign, counterfeiting, trade of oil and sheep, the recitation of a juz' (section of the Quran) for Sultan Selim, appointments to professorships (müderrislik), the Surre Alayı (imperial gifts) sent to the Two Holy Sanctuaries (Mecca and Medina), and the transportation of Turkmen sheep. The transcription, analysis, and evaluation of the decrees found on pages 128–277 of Mühimme Defteri number 71 constitute the subject of this thesis.