Patent foramen ovaleye bağlı iskemik stroke öyküsü olan ve perkutan yolla pfo kapatma işlemi yapılan hastalarda ortalama trombosit hacminin işlem öncesi ve sonrası değerlendirilmesi
Pre- and post-process evaluation of average thrombocyte volume in patients with a story of ischemic stroke due to a patent foramen ovalue and who was percutaneously closed by pfo
  1. Tez No: 799281
  2. Yazar: BARIŞ DÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM NAZLI, UZMAN NİHAN KAHYA EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: PFO ya bağlı inme öyküsü olan hastalarda defekt kapatıldıktan sonra trombosit yıkımının durmasına bağlı olarak başlangıçta ölçülen MPV değerlerinde işlemden 6 ay sonra düşüş görülebileceğinin gösterilmesi amaçlanmıştır YÖNTEM : Çalışma işlem grubu ve kontrol grubu olarak iki grup halinde tasarlandı. Retrospektif olarak veritabanında inme nedenli PFO su kapatılan hastalarda işlem öncesi ve işlemden 6 ay sonra bakılan MPV değerleri ile normal poliklinik muayenesinde PFO saptanan ancak inme öyküsü olmayan hastaların MPV si karşılaştırılmıştır. BULGULAR: İşlem grubunun 7 si (% 43.7) erkek , 9 u (% 56.3) kadın , kontrol grubunun 2 si (%13 ,3) erkek , 13 ü (%86.7) kadın olarak belirlendi. Yaş ortalaması çalışma grubunda 48±12.1 , kontrol grubunda 37±15.3 olarak ölçüldü. Diğer demografik özellikler açısından her iki grup arasında fark yoktu. İşlem grubunda işlem öncesi ve kontrol grubunun MPV değerleri birbirine benzer olarak saptandı.ancak işlem grubunda işlemden önce ve işlem sonrası 6. Ayda ölçülen MPV değerleri arasında anlamlı düşüş izlendi (p : 0,001). Bu düşüşün rezidüel şantı olan hastalar çıkarıldığında daha belirgin olduğu gözlendi. İşlem ve kontrol grupları arasında MTHFR gen mutasyonu açısından işlem grubu lehine anlamlı bir fark saptandı yani zeminde MTHFR gen mutasyonu olan PFO hastalarının inme geçirme ihtimalleri daha yüksek olabileceği gözlendi(p:0.004). SONUÇ: PFO defektinin kapatılması iskemik inme öyküsü olan hastalarda trombosit yıkımını azaltmak suretiyle dolaşıma ölçülen MPV yi azaltıyor gibi görünmektedir. Bu durum rezidüel defekti olmayan hastalarda daha belirgindir. MPV nin azalması , dolaşımdaki trombositlerin daha az aktif ve daha az trombotik olduğunun , inme rekürrensinin böylelikle daha az olabileceğinin bir göstergesi olabilir ancak bunun daha geniş kapsamlı ve daha uzun takip süreli çalışmalarla gösterilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM : We wanted to show that there can be a fall in primary mean platelet volume values, 6 months after percutan PFO closure due to cessation of platelet fragmentation, in patients who have a history of stroke due to PFO. METHOD : The study was designed as two groups which are treatment and control groups. Mean platelet volume of patients who had a PFO and no stroke history and pre–post procedural (after 6 months)mean platelet volume of patients who had PFO and history of stroke were compared. FINDINGS : 7 patients of treatment group (43,7%) were male while 9 of them (56,3%) were female and 2 patients of control group (13,3%) were male while 13 of them (86,7%) were female. Average age was 48±12.1 years in treatment group and 37±15.3 years in control group. There was no difference in the other demographical findings between two groups. Preprocedural mean platelet volume values and control group's mean platelet volume values were same but pre and post procedural mean platelet volume values were statistically different in treatment group (p : 0,001). The fall in mean platelet volume values was more manifest when patients who has residual shunt after the procedure were excluded. There was difference in presence of MTHFR gene mutation in favor of treatment group so we observed that presence of MTHFR gene mutation can increase the risk of stroke in patients who has PFO (p:0.004). CONCLUSION : It seems that percutan PFO closure decreases the mean platelet volume values in patients who has history of stroke via decreasing platelet fragmentation. This finding is more manifest in patients who has no residual defect. Decreasing of mean platelet volume values can be an indicator of less thrombotic and less active platelets and thereby less stroke recurrency but this finding should be demonstrated in more comprehensive and longer studies.