Amerikan Barış Gönüllüleri'nin İzmir'deki faaliyetleri (1962-1971)
Activities of the peace corps in İzmir (1962-1971)
- Tez No: 799284
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
1960'larda Sovyet komünizmine duyulan sempati ve Amerikan karşıtlığı dünyada gittikçe artmıştır. Bu durumların önüne geçebilmek, devletlerin Amerikan sempatisi kazanması, Amerikan toplum yapısını ve Hıristiyanlık anlayışını tanımaları ve Amerikan pazarı oluşturulması gibi doğrudan ve dolaylı birçok sebep ABD'yi yeni bir kurumun oluşumuna sevk etmiştir. 1960 yılında J.F. Kennedy, seçim kampanyası sırasında Amerikan Barış Gönüllüleri Örgütü'nün oluşumu düşüncesini ortaya atmıştır. 1961 yılında kurulan Amerikan Barış Gönüllüleri, dünyanın birçok noktasında görev almıştır. 1962 yılında Türkiye'ye gelen Amerikan Barış Gönüllüleri, yaklaşık on sene boyunca sağlık, eğitim, toplumsal kalkınma ve turizm gibi birçok alanda Türkiye'de çalışmışlardır. Amerikan Barış Gönüllüleri Örgütü'nün faaliyetlerinin olumsuz bulunması, ülkede çıkan Amerikan karşıtı tepkiler dolayısı ile çalışmaları durdurulmuş ve 1972 yılında Türkiye'yi terk etmişlerdir. Hazırlanan bu çalışmada, Amerikan Barış Gönüllüleri Örgütü'nün kuruluşu, amaç ve çalışmalarının yanında İzmir ili özelindeki faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Halkın hafızasında bıraktıkları detaylar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 1960s, sympathy for Soviet communism and anti-Americanism increased in the world. Many direct and indirect reasons such as preventing these situations, gaining American sympathy by the states, recognizing the American social structure and understanding of Christianity, and creating an American market have led the USA to the formation of a new institution. In 1960 J.F. Kennedy came up with the idea of forming the American Peace Volunteers during his election campaign. Founded in 1961, the American Peace Volunteers has served in many parts of the world. The American Peace Volunteers, who came to Turkey in 1962, worked in Turkey for about ten years in many fields such as health, education, social development and tourism. The activities of the American Peace Volunteers Organization were found to be negative and due to the anti-American reactions in the country, their work was stopped and they left Turkey in 1972. In this study, the establishment, aims and activities of the American Peace Volunteers Organization, as well as its activities in the province of Izmir, are emphasized. The details left in the memory of the public were examined.