Barış Gönüllüleri ve Türkiye'deki faaliyetleri (1962-1972)
Peace Corps and their activities in Turkey (1962-1972)
- Tez No: 264784
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Barış Gönüllüleri Örgütü 1961 yılında ABD'nin resmi bir birimi olarak kurulmuştur. Barış Gönüllüler Örgütü, öncesinde kurulan birçok kuruluşun yöntem, deneyim ve programlarından etkilenerek şekillenen bir oluşumdur. Barış Gönüllülerinin amacı, ABD'yi diğer devletlere tanıtmak, diğer devletleri yakından tanımak, az gelişmiş ülkelere sosyal, ekonomik kalkınmaları konusunda yeterli vasıflara sahip iş gücü sağlamak olarak ifade edilmiştir. Barış Gönüllüleri, oluşturduğu iş gücü yapısı ile gittikleri ülkelerin yönetimleriyle daha önce yapılmış olan protokoller gereği, oluşturulan çeşitli alanlardaki programlarda çalışmalarda bulunmuşlardır.Barış Gönüllüleri Örgütü, ABD-Türkiye arasında 1962 yılında imzalanan bir anlaşmayla Türkiye'ye gelmeye başlamıştır. Barış Gönüllüleri'nin faaliyetleri, olumsuz bulunduğu gerekçesiyle oluşan toplumsal, siyasi tepkiler nedeniyle durdurulmuş ve Barış Gönüllüleri, 1972 yılında Türkiye'yi terk etmişlerdir. 1962-1972 yılları arasında, resmi rakamlara göre, toplam 1460 Barış Gönüllüsü Türkiye'nin çeşitli bölge, il, ilçe ve köylerinde başta eğitim, sağlık, toplum kalkınması(köy kalkınması) alanları olmak üzere birçok alanda, çeşitli programlarda görev yapmıştır.Bu çalışmada, Barış Gönüllüleri Örgütü'nün kuruluş gerekçeleri, kuruluşu ve genel olarak dünya genelindeki durumu incelendikten sonra, Barış Gönüllüleri'nin; Türkiye'ye gelişi, faaliyetleri, çalıştığı bölge, il, ilçe ve köyler, görev aldıkları alanlar, faaliyetleri esnasında yaşanan sorunlar, ayrılışı ve ayrılış nedenleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Peace Corps was founded in 1961 as a legal institute of the USA. Peace Corps is a constitution which was shaped by programs, experiences and methods of many previous institutions. The aims of the Peace Corps/Volunteers are to introduce the USA to the other countries, to be familiar with them and to provide qualified workforce for the underdeveloped countries. Volunteers for Peace operated by being loyal to the methods of the countries they went in accordance with the previous protocols employing their workforce structure.Peace Corps, started to come to Turkey according to an agreement which was signed between the USA and Turkey in 1962. Activities of the Peace Corps were aborted owing to negative social and political reactions and the Peace Corps left Turkey in 1972. According to official figures, 1460 peace volunteers took part in various programs such as mainly education, health, social development (village development) in various regions, province, boroughs and villages of Turkey between 1962 and 1972.In this study, after the analysis of the manifesto, foundation and general situation of the Peace Corps in the world, their arrival to Turkey, activities, regions, province, boroughs and villages they worked, problems they faced and their departure were studied.