Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerinin sosyo-psikolojik ve ekonomik sorunları
Socio-psychological and economical problems of the students in the Physical Education and Sports Deparment at Cumhuriyet University
  1. Tez No: 79929
  2. Yazar: NECİP BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ELDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışma Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin sosyo-psikolojik ve ekonomik durumlarını saptamayı amaçlamaktadır. 1997-1998 öğretim döneminde Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda bulunan tüm öğrencilere (200 öğrenci) anket uygulanmış elde edilen bulgular ekonomik, psikolojik, sosyalizasyon ve eğitim açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre birkaç çarpıcı örnek aşağıda verilmiştir. Ekonomik yönden; öğrencilerin çoğunlukla orta gelir grubunda olduğu (%40.0) ortaya çıkmıştır. Barınılan yer bakımından ise % 10.0 oranında öğrenci kiralık evde oturdukları tespit edilmiştir.Bu ilgili bölüm öğrencilerinin çoğunluğunun Sivas'lı olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. Psikolojik yönden; ilgili bölüm öğrencilerinin % 67.0'si psikolojik rahatsızlık yaşadığım bildirmiştir. Yaşanılan en büyük rahatsızlık %58.0 oram ile“içim sıkılıyor”şeklinde ifade edilmiştir. Bunu“kendisini yararsız bir insan görme %4.5, nedensiz ağlama %2.5, ”intiharı düşünme %2.0 gibi rahatsızlıklar takip etmektedir. Sosyalizasyon yönünden; öğrenciler açısından kişiliğin gelişmesinde en önemli belirleyici faktörün aile olduğu 60.0 ortaya çıkmaktadır, ikinci sırada arkadaşlık ilişkileri %17.5, üçüncü sırada da eğitimin %15.5 kişilik gelişimi üzerine etkili olduğunu bildirmişlerdir. Eğitime ilişkin elde edilen bulguları şu şekilde özetleyebiliriz. Bölüm öğrencilerinin kendi bilim dallarına ilgi düzeyleri % 88.5 oranındadır. Başarı oranları 62ise % 57.0 çok başarılı, % 34.0 orta düzeyde başarılı olduklarını düşündürmektedir. İlgili bölüm öğrencileri almış oldukları eğitimin yararlılığına inanmaktadırlar ve iş olanakları konusunda iyimser düşünmektedirler. Araştırmada elde edilen bulguların ışığında Cumhuriyet Üniversitesinin ve ilgili bölüm öğrencilerinin fiziksel ve sosyal şartlarının daha da iyileştirilmesi doğrultusunda bir takım önerilerde bulunulmuş olup bu önerilerin yaşama geçirilmesi arzulanmaktadır. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work aims to determine the socio-psychological and socio-economical state of Sports College Students of Cumhuriyet University. In the 1997-1998 Academic season, all the students of 200 in college have been questionnaired and the results have been evaluated accorrding to their economical, psychological, socialical and educational aspects. Few striking examples of the results have been given as follows. From the point of economical aspect, 40% of the students are from middle class. 10% of the students live in rental houses. This proves the fact that most of the students are from Sivas. From psychological aspect, 67 % of the students have stated that they are psychologically not confortable. The biggest dysphoria is“being bovet”with 58 % of this group following this. 4,5 % of them think that they are uselless for the community, 2.5 % of them cry without any reason and 2.0 % ratio thinks about committing suicide. From socialical aspect, 60 % of the students think that the main factor determines their personality is the family, secondly, friendship relations with 17,5 %, and thirdly, education with 15,5 % has effect on personality of the people. Educational results can be summarized as follows. 88,5 % of the students have interest on their own proffession. The rate of their success are 57 % and they think that they are very successful, 34 % of them think that they are at an average rate. The students think that the education which they are having is enough and useful for them and they think positive about their future exployment. 64In the light of the results raised from this research, some proposals for improving physical and social conditions of students both in Cumhuriyet University and the college can be suggested and it is hoped that the proposals would meet their expectations in the life. 65