A performance evaluation between OSPF and RIP routing protocols based on entire network
OSPF arasinda bir performans değerlendirmesi ve RIP yönlendirme protokolleri̇ tabanlintüm ağ üzeri̇nde
- Tez No: 799291
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. AYCA KURNAZ TURKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yönlendirme protokolleri için yol kaybı ve paket kapatma, çözülmesi gereken büyük bir sorun olabilir, ek olarak, (OSPF) olarak bilinen Open Short Path First'e göre bu çalışmada iki yönlendirme protokolü kullanılacak ve en iyi yolu seçmek için uygulanacaktır. tüm dahili ağı birbirine bağlayacak Ethernet Üzerinden Noktadan Noktaya Protokolü (PPPOE) temel alan genel ağ ve aynı tasarımda Yön Bilgi Protokolü (RIP), otomatik güncellenen mesaj göndericisi olarak kullanılacak ve her aralık güncellemesi yaklaşık 180 saniye olacaktır. Buna ek olarak, genel karşılaştırma, ağ yakınsama süresini ve komşuların her biri arasına köprü parçası ekleyerek kuyruklama gecikmesini görmek için OSPF ve RIP'yi uygulayacak, ağın tamamını geliştirmek için en iyi çözüm olarak bir ifadedir. ağ. Ağ topolojisinde paketleri iletmek için farklı protokoller kullanılır. Yönlendirme tablosu desteklenir. Paketi kaynak düğümden yönlendirici aracılığıyla doğru hedef düğüme başarıyla yönlendirir. doğrudan uygulama için katılımcı, yönlendiricinin ağda depoladığı bilgi miktarı, uyguladığı algoritmaya bağlıdır. çoğu, RIP ve OSPF gibi popüler yönlendirme algoritmaları kullanılır. Projemizde OPNET Modeler ile simülasyon aracı olarak ifade edilen Parameters: Coherence, Throughput, View Delay, Utilization by Simulation için RIP, OSPF performansını değerlendiriyoruz. IP ağ yakınsama süresi eğrisinde olduğu gibi, OSPF 13 dakikada 4 süre verirken, RIP aynı anda 3.1 süreye ulaştı.
Özet (Çeviri)
Path loss and packet down for routing protocols can be a huge issue should solve, additionally, two routing protocols will be utilized in this work according to the Open Short Path First that is known as (OSPF) will be implemented to choose the best path in the overall network that is based on Point to Point Protocol Over Ethernet (PPPOE) that will connect the entire internal network and in the same design Route Information Protocol (RIP) will be used as auto-updated messages sender and each interval update about 180 sec in additional to that, the overall comparison it will be implementing the OSPF and RIP to see the network convergence duration and the queuing delay by inserting the bridge piece between each one of neighbor is an expression as the best solution for the network to enhance the entire network. Different protocols are used to transmit packets in the network topology. The routing table is supported. It successfully routes the packet from the source node to the correct destination node through the router. participle for direct application the amount of information that the router stores in the network depend on the algorithm implemented by it. most of them Such popular routing algorithms such as RIP, and OSPF are used. In our project, we evaluate the performance of RIP, OSPF for Parameters: Coherence, Throughput, View Delay, Utilization by Simulation expressed as a simulation tool with OPNET Modeler. As in the IP network convergence duration curve, the OSPF gave regard 4 duration in 13 min while RIP reached 3.1 duration at the same time.